Torba Yasa Kanun Teklifi İle Beraber İmar Kanunu Değişecek, Ruhsatsız ve Kaçak Yapılar Yıkılacak!

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa tasarısı ile beraber beklenen imar kanunu değişikliği de meclise taşınacak. Ruhsatsız ve kaçak yapılar yıkılacak, kaçak yapı yapanlar için uygulanacak para cezası artacak. Meclis ne zaman açılıyor, TBMM açılış tarihi ve merak edilen detaylar haberimizde..

Torba Yasa Kanun Teklifi İle Beraber İmar Kanunu Değişecek, Ruhsatsız ve Kaçak Yapılar Yıkılacak!

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa tasarısı ile beraber beklenen imar kanunu değişikliği de meclise taşınacak. Ruhsatsız ve kaçak yapılar yıkılacak, kaçak yapı yapanlar için uygulanacak para cezası artacak. Meclis ne zaman açılıyor, TBMM açılış tarihi ve merak edilen detaylar haberimizde..

11 Ocak 2020 Cumartesi 15:32 | Güncelleme: 11 Ocak 2020, 15:56
Torba Yasa Kanun Teklifi İle Beraber İmar Kanunu Değişecek, Ruhsatsız ve Kaçak Yapılar Yıkılacak!

AK Parti tarafından hazırlanan yeni torba yasa meclise geliyor. 

İçerisinde yaklaşık 38 maddenin yer aldığı İmar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklif AK Parti tarafından TBMM Başkanlığı'na sunularak yasalaştırılacak. Meclis mesaiye 14 Ocak 2020 Salı günü başlayacak.

KAÇAK VE İMARA AYKIRI YAPILAN YAPILAR YIKILACAK! 

TBMM Başkanlığı'na sunulacak yeni İmar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi ile beraber ruhsatsız ve kaçak olan yapılara çok ağır cezalar uygulanacak. 

Bu tip yapılar kanun teklifinin yasalaşması durumunda kaçak ve imara aykırı olarak inşa edilen yapılar yıkılarak eski haline getirilecek. Bu kurala uymayan kişilere ise emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenecek olan rayiç değer ortalaması oranı ile cezai işlem uygulaması yapılacak. 

KAÇAK YAPISINI YIKMAYAN KİŞİLERE İDARİ PARA CEZASI YA DA HAPİS CEZASI VERİLECEK!

Kaçak olduğu ya da imara aykırılık taşıdığı tespit edilen binaların yıkılarak eski haline getirilmesi istenecek. Ancak belirlenen süre içerisinde bu işlem tamamlanmazsa uyarı cezası verilecek. 

Uyarı cezasına rağmen kaçak yapı yıkılmazsa sahibine duruma göre para cezası ya da hapis cezası verilecek. İnşaat durumundaki binalarda firma yıkım kararını yerine getirmezse yetki belediyeye geçecek. Belediyeler tarafından yıkım yapılmazsa bu durumda da yıkımı Bakanlık yapacak ancak yıkım masrafını belediyeden tahsil edecek. 

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cancan 2020-01-12 20:33:31

Devletin başındakiler seçim kazanmak için yaptıkları imar barışı uygulaması ile Türkiye'yi büyük bir karmaşa içine sokmuştur . 2017den önce kanunlara uyup kaçak yapı yapmayanlar bugün en büyük mağduriyeti yaşamaktadır. Hem 2017den önce ev yapmadığı için imar barışından faydalanamamakta, 2017 den sonrada devletin kaçak yapıya affettigini görüp imar barışından faydalanıp yaptığı binalara yıkım kararı veya yüksek cezalar verilmekte . Yani kısaca devletine saygılı kanunlar uyan vatansever kişiler cezalandirilmaktadir. Devleti yönetenler 2017 den sonra yapılan binaların hepsinde de haberdarlar yikacaklari veya büyük cezalar yazacaklari binaları neden başta durdurmadilar? Milli servetin heba olmasına neden müsade ettiler? Yoksa inşaat sektörünü canlandırmak icinmi yada bile bile ceza yazmak için mi bunlara göz yumuldu?

Avatar
Ali öztürk 2020-01-13 11:48:54

İmar affından faydalanıp yapı kayıt belgesi alınmış,fakat şimdi bu belge 2017 den sonra yapılmış diye iptal ediyorlar,peki vatandaş müracaat ederken de biliyordunuz zaten bu durumu vermeseydiniz o zaman.bu devletin vatandaşa bir tuzağı değilmi?yazık değilmi milli servete bu millete.

Avatar
Yapı kayıt belgesi iptallerine şans 2020-01-13 23:21:06

İmar barışından yararlanmış bilgisi olmayan memurlar tarafından yok yanlış beyan yok 2018de yapmış olabilirsin gibi üften püften Yapı kayıt belgeleri iptal olanlara yeni bir şans verilmeli tekrar gözden geçirilmeli uzman parça incelenmeli vatandaşın mağduriyeti giderilmeli.

Avatar
Isparta 2020-01-13 00:17:31

Eli boş sokak sokak gezip Belediyeye şikayet etmeyi sektör haline getirenler mülk sahiplerinden para talebinde bulunmaya başladılar.para verin dilekçeyi vermiyim gibi... dolandırıcılara yol açıldı. İmar barışının acil uzaması gerekli. Yanlış giriş yapan vatandaşlar içinde mağduriyet söz konusu. Sadece haritacılara yetki verilmeli belirli bir süre daha uzatılmalı.

Avatar
Ali 2020-01-12 15:45:48

Kanun çıkmadan önce yapılan binalarda uygulanmamalı tüm binalarda ufak tefek sorunlar var yeni bir imar affı çıkmalı ve eskiden yapılan binalar kapsam dışı olmalı hiç bir kanun geriye yürütülemez.

Avatar
Serdar taşkin 2020-01-12 17:06:09

KANUN DAN SONRA YAPILNLRLA ILGILI PLMASI GEREK KANUN GERIYE GUTMEZ ILRRIYE GIDER

Avatar
Metin 2020-01-13 00:34:51

Yeni imar barışı çıkmalı bu insanlara zulüm olur yüz binden fazla konut var kaçak olan istanbulda

Avatar
Rahmetullah 2020-01-12 13:39:46

Vatandaş Belediyelerin insiyatifine bırakılıyor,Türkiye Cumhuriyetinden önce bile yapılan binalar var, Cumhuriyetle beraber tapolarını değiştirmiş, bu binaların sahipleri binalarına balkon gibi yol gibi bazı eklemeler yapmiş,fakat Yeni tapularda,bu eklemeler yok, Ve Bunlar yıktırılacak, Bu Haksızlık olur, Zülüm olur,belediyeler taoo jadastro bizat bu oyunu millette ıynadı, Hükümette buna destek verdi. Allah bu Zülmü kabul etmesin ,Ruhsat bilerek vermiyorlar. Belediyeler sanki terör belediyeleri,sanki,milletşn seçtikleri değilde, Milletin düşmanları, Hayır, Eğer, Başka tapulara girse yıksınlar, kendi öz tapusu ve binası, kendi meskeni, Allah kabul etmesin