Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesinde 35 Bina Adına İtiraz Davası Açıldı!

İstanbul'da kentsel dönüşümün en sancılı ilerlediği bölgelerden biri olan Tozkoparan Mahallesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girmiş ve projeyi üstleneceğini duyurmuştu. Yürütülen projede yargı süreci başladı ve 35 ayrı binada yıkım kararına itiraz davası açıldı.

İstanbul'da kentsel dönüşümün en sancılı ilerlediği bölgelerden biri olan Tozkoparan Mahallesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girmiş ve projeyi üstleneceğini duyurmuştu. Yürütülen projede yargı süreci başladı ve 35 ayrı binada yıkım kararına itiraz davası açıldı.

Türkiye’de 1999 yılı öncesi yapılan binalarda yeteri kadar denetim yapılmadığı için büyük riskler bulunurken özellikle de deprem riski yüksek olan illerde bu binalara yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları başlamıştı. Kentsel dönüşümde yaşanan rant savaşı sonrasında bazı projeler yarım kalırken özellikle de İstanbul’da Tozkoparan Mahallesi bulunduğu konumu nedeni ile sürecin en sancılı yaşandığı bölgelerden biri olarak öne çıkmıştı. 

TOZKOPARAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE SON DURUM NE?

Büyük bir alanı kapsaması nedeni ile yakından takip edilen Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında bölge riskli alan ilan edilmişti. Mahalle sakinleri ise Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Zehra Özdilek tarafından yapılan habere göre kentsel dönüşüm sürecine itiraz ettiler. Konu hakkında açıklama yapan mahalle sakinleri İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi İnşaat Fakültesi tarafından hazırlanan rapora bir türlü ulaşamadıklarını idida ettiler. 

Tozkoparan Mahallesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınması ve riskli alan ilan edilmesi ile burada oturan kişilere tebligat gönderilerek evlerini 30 gün içerisinde boşaltmaları talep edilmişti. Toplamda 900 haneye gönderilen tebligatlar sonrasında mahalle sakinlerinden bazıları itiraz davası açtı. Evlerinin sağlam olduğunu belirterek itirazda bulunan kişiler yıkım kararının uygulanamayacağını savundular. 

Raporun Güngören Belediyesi tarafından kendilerine iletilmediğini belirten ev sahipleri tarafından 35 bina için ayrı ayrı itiraz davası açıldı. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. Evet bende bir Tozkoparan lı olarak bizim binalardan tahlil almadan aşağımız da bulunan evet gerçekten yıkılması gereken yerlerin fotoğrafları ve tahlilleri yapılarak bizlerde bu kapsama dahil edildik ama genede kentsel dönüşüme karşı değiliz yapılmasın ama insanlar mağdur edilmeden buranın %40 burada yaşayan insanlara verseler %60 onlara kalır ama malesef bu kadarı da onlara yetmiyor yani burda kentsel dönüşüm değil rant var Merter e yakın metrobüse yakın metroya yakın sizde tesadüf mü

  2. Haber başlığınızdaki yer alan fotoğraftaki binaların şu an mücadele ettiğiniz dava ile doğrudan alakası bulunmamaktadır. O fotoğraftaki binalar ve içinde imdat çağrısı yaparak yaşayan halkla ilgilenmiyorlar, en genç binaların alanı ile ilgileniyorlar. Bizlerin, diğer en genç binalardan sözleşmesiz şekilde çıkmamızı istiyorlar. Ama haberin başındaki o fotoğrafı gören insanlar bizlere hak vermez, lütfen haber yaparken biraz daha dikkatli olun. Fotoğraf yanıltıcı olmuş , keşke daha muntazam binaların yer aldigi Riskli Alan ilan edilen alandan görüntüler koyulsaydı da asıl amacın halkın can güvenliği olmadığı anlaşılsaydı.

  3. Lütfen haber yaparken yayınladığınız fotoğrafın gerçekle alakası olsun. Koyduğunuz bu foto malesef sözde riskli alan veya 6A kapsamı içinde olan bölgeden bir bina değil. Samimi olup bu binaları yenileyip hak sahiplerine verseler bizde onların iyi niyetli olduklarına inanırız. Yıkmak istedikleri bölge çok kıymetli bir yer olan Merter Tekstilcilerinin hemen yanıbaşı. Bu haberi okuyan ve fotoyu gören insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir