Uzungöl Kentsel Dönüşüm Projesi İçin 2. Etap İhalesi Düzenlenecek!

Sadece yerli değil her sene binlerce yabancı turistin de ziyaret ettiği Türkiye'nin en önemli  doğal cennetleri arasında gösterilen Uzungöl ne yazık ki çirkin yapılaşma ile büyük oranda tahrip edilmişti.

Uzungöl Kentsel Dönüşüm Projesi İçin 2. Etap İhalesi Düzenlenecek!
Sadece yerli değil her sene binlerce yabancı turistin de ziyaret ettiği Türkiye'nin en önemli  doğal cennetleri arasında gösterilen Uzungöl ne yazık ki çirkin yapılaşma ile büyük oranda tahrip edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatın ardından hem Uzungöl hem de Ayder Yaylası için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kararı çıkmıştı.

UZUNGÖL KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 2. ETAP İHALESİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI! 

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu gölün etrafını açacak çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Projenin birinci etabını bitirdiklerini ve 2. etap ihalesi için de sona gelindiğini belirten Zorluoğlu "Büyükşehir Belediyesi olarak tahsisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan aldığımız alanda bir düzenleme yaptık.

Uzungöl'ün Çevre Rehabilitasyon Projesi'nin 1'inci etap çalışmaları kapsamında, gölün çevresinde peyzaj çalışmaları ile tretuvar ve aydınlatma düzenlemesi yapıldı. Park Uzungöl yenilendi. Yine Uzungöl Müzesi çevre, altyapı ve peyzaj çalışmaları ile içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmaları yapıldı" dedi.

Uzungöl'ün etrafında yemyeşil bir alan oluşturduklarını belirten Zorluoğlu 2. etap ile beraber gölün etrafını tamamen açacaklarını, 2022 yıl sonuna kadar çalışmaların tamamını bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

SÜMELA MANASTIRI TELEFERİK PROJESİ SON DURUM NE?

Turistlerin bir diğer uğrak noktası olan Sümela Manastırı hakkında da bilgi veren Zorluoğlu hem manastırı ziyaret etmek isteyen kişilere ulaşım kolaylığı sağlamak hem de vadiyi tepeden görme imkanı sunmak adına teleferik yaptıklarını söyledi.

Teleferik projesinin iki duraklı olarak inşa ettiklerini belirten Başkan Zorluoğlu "Birinci ayakta vadinin içerisinden başlayan teleferik hattı yüksek olan tepeye ulaşıyor. İkinci durak ise Sümela'ya yakın bir noktaya kadar ulaşım imkanı tanıyor. Birinci ayakta restoranlar, seyir terası, yürüme yolları gibi vatandaşların rahatlıkla 3-4 saat geçirebileceği bir alan olacak. Oradan isteyen vatandaşlarımız Sümela Manastırına yakın bir noktaya kadar devam edebilecek" dedi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)