Zorunlu Kentsel Dönüşüm Tartışmaları Alevlendi! Kentsel Dönüşüm Tercih Değil, Zorunluluk Olmalı

İzmir depremi ile yıkılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iki binanın da çürük olduğunun tespit edilmesine rağmen yıkılmadığının ortaya çıkması toplumda büyük infiale neden olmuştu.

Zorunlu Kentsel Dönüşüm Tartışmaları Alevlendi! Kentsel Dönüşüm Tercih Değil, Zorunluluk Olmalı

İzmir depremi ile yıkılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iki binanın da çürük olduğunun tespit edilmesine rağmen yıkılmadığının ortaya çıkması toplumda büyük infiale neden olmuştu. Konu hakkında zorunlu kentsel dönüşüm tartışmaları da yeniden alevlendi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları İzmir depremi sonrasında yeniden gündeme geldi. Özellikle de yıkılan ve onlarca cana mezar olan Doğan Apartmanı ile Rıza Bey Apartmanı için çürük yapı tespit raprou olmasına rağmen yıkım çalışmalarının yapılmaması toplumda tartışma yaratmıştı. ZORUNLU KENTSEL DÖNÜŞÜM GELİR Mİ?Konu hakkında değerlendirmeler yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “İzmir’de daha çok etkili olan deprem sonrasında riskli yapıların nasıl can ve mal kayıplarına neden olduğunu tekrar üzülerek müşahede ettik. Ülkemizin gerçeği olan depreme karşı kentsel dönüşümde mal sahipleri artık rant beklentilerini geride bırakmalı. Hem binam yenilensin, hem de alanım, katım, cephem değişmesin hem de cebimden hiç para çıkmasın anlayışı artık geride bırakılmalı. Çünkü can hakkı, mal hakkının üstündedir" diyerek çürük raporu verilen binaların artık insanlara mezar olmaması gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşümün artık vatandaşın tercihine bırakılmaması gerektiğini belirten Özelmacıklı özellikle de 2000 senesinden önce yapılan tüm binaların tek tek incelenmesi gerektiğini belirterek “İmar barışı ile sekteye uğrayan kentsel dönüşüm süreci tekrar hızlandırılmalı. Hatta bu tür taşınmazların satılması, kiraya verilmesi bile engellenmeli. Dönüşümde, az katlı olup, yüksek imar hakkı olan yapılar yerine acil eylem planı çerçevesinde, çok katlı olup riskli olan binaların dönüşümü yapılmalı" diyerek tüm binalar için riskli yapı tespit raporu hazırlanması gerektiğini söyledi. Emlak365.com


Yorumlar (0)