Kentsel Dönüşümde Asbest Tehlikesi "Yıkılan Binalar Asbest Saçıyor"

Kanser yaptığı tespit edildiği için yasaklanan asbest eski binaların büyük bir bölümünde kullanıldığı için kentsel dönüşümde yıkılan binalar büyük tehlike saçıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 12.07.2019 - 13:45 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Kanser yaptığı tespit edildiği için yasaklanan asbest eski binaların büyük bir bölümünde kullanıldığı için kentsel dönüşümde yıkılan binalar büyük tehlike saçıyor.

İnşaatlarda hem dayanıklı olması hem de yalıtım özelliği bulunması nedeni ile sıklıkla kullanılan asbest maddesi kanserojen olduğu ortaya çıktığı için yasaklanmıştı. Ancak yasaklanana kadar nerede ise tüm eski binalarda kullanıldığı için kentsel dönüşüm ile yıkılan tüm binalarda asbest riski ortaya çıktı. Ne yazık ki yapılan araştırmalar gerekli önlemlerin alınmadığını ortaya çıkardı. Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm Bölgesine Asbest Tespit Edildi! Solunduğu takdirde akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü tetiklediği iddia edilen asbest kentsel dönüşüm yıkım sürecinde de tartışmalara neden olmuştu. Üsküdar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Kirazlıtepe kentsel dönüşüm bölgesinde yapılan yıkım sonucu yıkım alanından alınan numunelerde asbest tespit edildi. Hazırlanan raporda “Kirazlıtepe’de yıkımı gerçekleştiren binaların çoğunun molozları sahada bırakılmıştır, bölge sakinleri ise bahsi geçen binalarda asbest kontrolü yapılmadığı ve mevcut asbestin sahada bırakıldığı konusunda bir beyanda bulunmuştur. Bunun üzerine TMMOB tarafından görevlendirilmiş yetkililerce 12 numune alınmış ve asbest mevcudiyeti konusunda gerekli testler yapılmıştır.Çıkan sonuçların vahim derecede olduğunu söyleyebiliriz. Analiz sonuçlarına göre numunelerde asbest tespit edilmiştir. Bu da bölgede asbest maruziyeti konusunda yönetmeliğe uygun davranılmadığının bir kanıtıdır. Asbest riski bulunan maddelerin bölgeden uzaklaştırılmamış oluşu bölge halkını ve yıkımı gerçekleştiren işçileri sağlık risklerine maruz bırakmıştır” denildi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@