Kentsel Dönüşümde Kat Karşılığı İş Yapan Müteahhitler Batıyor!

Büyük bir hızla ilerleyen kentsel dönüşüm projeleri de düşen konut satış rakamları nedeni ile sekteye uğradı. Özellikle de kat karşılığı kentsel dönüşüm projesi üreten müteahhitler konutların ellerinde kalması nedeni ile batma noktasına geldi. 

Kentsel Dönüşüm 11.05.2018 - 11:51 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Büyük bir hızla ilerleyen kentsel dönüşüm projeleri de düşen konut satış rakamları nedeni ile sekteye uğradı. Özellikle de kat karşılığı kentsel dönüşüm projesi üreten müteahhitler konutların ellerinde kalması nedeni ile batma noktasına geldi. 

Çoğu müteahhit ise sorunun çözümü için kentsel dönüşüm yetki devri yapılmasını tercih ediyor. Özellikle de Fikirtepe kentsel dönüşüm projelerinde sorun yaşanırken kendi öz kaynağı olmayan ve sadece projeden gelecek gelire bel bağlayarak inşaat yapan küçük müteahhitler satış yapamadıkları için nakit sıkıntısı yaşamaya başlıyor.

Müteahhitler Çareyi Projeyi Devretmekte Arıyor Yaşanan sorunlardan kurtulmak ve kentsel dönüşüm inşaatının yarım kalmasını istemeyen müteahhitler çareyi projeyi devretmekte arıyor. Özellikle de Fikirtepe kentsel dönüşüm ve Bağdat Caddesi kentsel dönüşüm projeleri gibi tamamlandığında yüksek getiri sağlayacak olan projelerde işi nakit sıkıntısı nedeni ile bitiremeyen müteahhitler büyük inşaat firmalarına projelerini devrediyor.Konu hakkında açıklamalarda bulunan Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketi Başkanı Aziz Torun piyasada yaşanan nakit sorununa değinerek "Dolayısıyla özkaynak sıkıntısı olan sektör hep sat- yapa dayalı gelişiyor. Satışların biraz yavaşladığı, üretimin satışın gerisinde kaldığı bir süreçte bu tür finansmana ihtiyaç olacak.Bu finansman içinde projelere ortak alarak yada devir yaparak çözüm geliştirmeye çalışıyorlar. Bu anlamda sat-yap modelinden proje alanların mağdur olmaması için proje devri yapılıyorsa bu da bir çözümdür." Sorunun ise böyle bir finansman imkanı bulamayanlarda olabileceğini kaydeden Torun,"Bu süreçlerin yaşanmaması için bitirme sigortası önemli.Yada geliştiriciler tarafından projeyi tamamlayacak finansman imkanların yaratılması önemli. Daha yağmur yağmadan tedbir almak, finansman bakımından proje geliştiricilerin güçlendirilmesi önemli. Dolayısıyla bu sistemde artık yüzde 20-25 oranında özkaynak gerekli. Böylece bir projenin yüzde 30 ile 20'si satılamadığında firmanın bunu tamamlama imkanı olacak" dedi. Sektör temsilcileri ise kentsel dönüşümde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan kişileri de dikkatli olmaları konusunda uyararak büyük inşaat markalarını tercih etmelerini önerdi.TOKİ haberleri, emlak haberleri, konut projeleri ve satış duyurularından anında haberdar olmak için uygulamamazı indirebilirsiniz…Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZKaynak: emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@