Kentsel Dönüşüm’de yeni hamle! İnşaatlar yarım kalmayacak!

Türkiye’de 11. Kalkınma Planı kapsamında gerçekleştirilecek olan ve 2 Eylül'de ayrıntıları belli olacak Kentsel Dönüşüm Eylem Planı kapsamında inşaatların yarım kalmaması için müteahhitlere teminat şartı getirildiği açıklandı.

EMLAK HABERLERİ 27.08.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Türkiye’de 11. Kalkınma Planı kapsamında gerçekleştirilecek olan ve 2 Eylül'de ayrıntıları belli olacak Kentsel Dönüşüm Eylem Planı kapsamında inşaatların yarım kalmaması için müteahhitlere teminat şartı getirildiği açıklandı.

Türkiye genelinde şehirlerin çehrelerini değiştirmek ve yaşanabilir alanlar oluşturmak için yetkililer ellerinden geleni yapıyor. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan 250 riskli bölgede mal sahipleri ve müteahhitlerin arasındaki sorunların çözülmesi hedefleniyor.SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞACAK21 Haziran'da açıklanan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'nın ayrıntıları 2 Eylül'de duyurulacak. Çalışmaları bitirilen yeni plan dahilinde kentsel dönüşümün hareketlenmesi mal sahipleri ve müteahhitlerin arasındaki sorunların çözülmesi bekleniyor.YATAY MİMARİ DEVAM ETTİRİLECEKÜlke genelinde 250 riskli bölgede kentsel dönüşüme öncelik verilecek olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı kapsamında her şehir için uygun kentsel dönüşüm planı yapılacak. Bu kapsamda binaların uzunlukları 7-8 katı aşmayacak. Türkiye genelinde hayata geçirilen yatay mimari konsepti de devam ettirilecek.İNŞAATLAR YARIM KALMAYACAKKentsel dönüşüm planı dahilinde yapılan projelerin yarım kalmaması için kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere belli şartlar getirilecek. 2 Eylül tarihinden itibaren inşaat ruhsatı talep eden müteahhitlerin yapı yaklaşık teminat bedelinin belli bir miktarı teminat olarak bildirmesi gerekecek. Vatandaşların haklarını teminat altına almak için yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10'u kadar güvence bedeli alınacak ya da tamamlama sigortası yaptırılması gerekecek.TEMİNAT İLE KORUNACAKYapı inşaat alanı 50 bin metrekare üzeri alanlarda 50 bin metrekareye kadar yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10'u, devam eden 50 bin metrekare ile 75 bin metrekare arsası için yüzde 8,75 bin ile 100 bin metrekare arası için yüzde 6 ile 100 bin metrekare üstü için de yüzde 4 teminat sağlaması lazım olacak. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@