Kentsel Dönüşüme Giren Kocaeli Cedit Mahallesi Tahliye Edildi!

Kocaeli Cedit Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki evler tahliye edildi. Yıkımlar en geç 1 ay sonra başlayacak.

Kentsel Dönüşüm 28.12.2021 - 16:44 28.12.2021 - 16:45 Büşra Uluşen

Koceli Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm projesi, geçtiğimiz aylarda yapılan protokolle Çevre, Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi'ne verilmişti.

Kocaeli'de kentsel dönüşüm projesi kapsamında depreme dayanıksız olduğu tespit edilen konutlar için yıkım çalışması hazırlıkları başlatıldı. Cedit Mahallesi'nde eski yerleşim alanlarında başplayan kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki evler tahliye edilecek. 

Cedit Mahallesi'ndeki Evler Tahliye Ediliyor!

Kocaeli Cedit Mahallesi'nde yer alan eski yaşam alanlarında kentsel dönüşüm başlıyor. Depreme dayanıksız olduğu ve kullanılması güvenli olmayan konutların yeniden yapılması için çalışmalar hızlandı. Yıkıma giren konutların 3 Ocak 2022 tarihine kadar boşaltılması planlanıyor.

Konutların tahliye edilmesinin ardından yıkım işlemleri en geç 1 ay içerisinde başlayacak. Ayrıca hak sahipleri ile anlaşma sağlanarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ev sahiplerine kira yardımı da yapılacak. 

cedit mah

Proje ile Bin Yüz Beş Daire İnşa Edilecek

TOKİ Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan bölgede 1105 yeni konut inşa edilecek ve ticari bölge yapılması sağlanacak. Daireler, 2 oda 1 salon ve 3 oda bir salon tasarımlara göre yapılacak. Daireler şehrin görüntüsünü bozmayacak şekilde inşa edilecek.

Projenin ihalesi geçtiğimiz günlerde gerçekleştiriildi. İhaleyi 368 milyon 28 Bin TL ile en düşük teklifi veren Ali Acar İnşaat kazandı. 

Daireleri kentsel dönüşüm projesi kapsamına giren vatandaşlar durumu sevinçle karşıladı. Öyle ki bazı vatandaşlar yeni evinin ilk misafirinin Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın olmasını istiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@