Kenya Gezi Rehberi

Kenya seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Kenya'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kenya Gezi Rehberi

Kenya seyahatinizde gezilecek yerler nereler? Kenya'nın doğal, tarihi ve turistik yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kenya’da gezilecek yerler tarihi ve turistik açıdan ünlüdür. Nüfusu 46 milyonun üzerinde olan bu ülke 580 bin metrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Başkenti Nairobi olan ülke, 4000 yıllık uzun bir tarihiyle ve doğal güzellikleriyle her sene birçok turist ağırlamaktadır. Kenya dini ağırlıklı olarak Hristiyanlık ’tır. Nüfusun yaklaşık %82’si Hristiyan’dır.

Kenya’da Gezilecek Tarihi YerlerKenya Gezi Rehberi - Resim 1

Kenya’daki tarihi mekanlar, köklü ve eski geçmişe sahip bir yaşam alanı olduğu için dikkat çekicidir. Kenya seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi mekanlardan bazıları şu şekildedir;

• Fort Jesus: UNESCO Dünya Mirası listesine 2011 yılında dahil edilen bir kaledir. 1593 yılında Portekizliler tarafından savunma kalesi olarak inşa edilmiştir. 16. yüzyıldan kalan bu tarihi mekân, oldukça iyi korunmuştur. Kenya’nın Mombasa şehri içerisinde bulunmaktadır.

• Jamia Camii: Başkent Nairobi’nin en merkezi noktalarından birinde yer almaktadır. 1902-1906 yılları arasında, Syed Maulana Abdullah Şah tarafından inşa edilmiştir. Arap ve İslam mimarisi tarzında olan bu caminin ikiz minareleri vardır.

• Lamu Adası: Dünyanın en ilgi çekici adalarından biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin ilgisini çeken bir yerdir. Svahili kültürünü ve tarihini tanıma şansı sunan ada, huzurlu ve güzel bir tatil seçeneği de oluşturmaktadır.Kenya’da Gezilecek Modern MekanlarKenya Gezi Rehberi - Resim 4

Kenya doğal güzellikleri ve tarihi mekanları yanı sıra gezmeniz gereken müze ve merkezlere de sahiptir. Seyahatiniz sırasında görebileceğiniz Kenya’daki modern mekanlar için öneriler;

• Giraffe Centre: Başkente 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu merkez, zürafaları korumak amacıyla kurulmuştur. Zürafa Merkezi’ni ziyaret ederek zürafaları elinizle besleyebilir ve dokunabilirsiniz.

• Karen Blixen Müzesi: Başkent Nairobi’ye 10 kilometre uzaklıkta yer alan bu müze, Danimarkalı yazar Karen Blixen’in evidir. Afrika’nın Dışında adlı kitabın yazarı olan Karen, bölgede kahve tarlası sahibiydi. 1986 yılında ulusal bir müze olarak ziyarete açılmıştır.

• Yetim Fil Merkezi: Öksüz olan fillerin yetiştirilmesi ve özenli bir şekilde büyütülebilmesi amacıyla oluşturulmuş bir kurumdur. Bu bölgede yetiştirilen filler, büyüdükleri zaman doğaya salınmaktadırlar. Merkezi ziyaret ettiğinizde bebek filleri görebilir ve onlarla vakit geçirebilirsiniz.

• Demiryolu Müzesi: Nostaljik trenleri ve v Eski Doğu Afrika Demiryolları sergilerini görebileceğiniz bir müzedir. 2011’de müzeye minyatür bir demiryolu kurulmuştur.

• Go-Down Sanat Merkezi: Bir hektarlık bir arazi üzerinde kurulan merkez; konser salonları, prova salonları ve stüdyoların bulunduğu bir alandır. Kenya gezilecek yerler arasında popüler olan bir merkezdir.

Kenya’da Gezilecek Doğal GüzelliklerKenya Gezi Rehberi - Resim 6

Kenya’nın özellikleri içerisinde doğal güzellikleri ve yaşam alanları büyük önem taşımaktadır. Doğal yaşamı yakından gözlemeyebileceğiniz ve harika manzaralar şahit olabileceğiniz bu ülkede mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler bulunmaktadır. Kenya’daki doğa harikaları arasında bulunan bazı yerler şu şekildedir;

• Masai Mara: Dünyanın en büyük rezerve alanı olan bu bölge, 1.500 kilometre karelik bir bölgedir. Masai Mara, Serengeti Ulusal Parkı’nı çevreleyen bir bölgedir. Kenya’daki e önemli safari alanlarından biri olan bölgede özellikle Temmuz- Ekim ayları arasında göçlere şahit olabilirsiniz. Bu bölge antilop ve zebra türlerinin en geniş yaşam alanıdır. Masai Mara büyük kedileriyle ünlü bir bölge olarak, her sene oldukça fazla turist ağırlamaktadır.

• Kenya Dağı: 5.199 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, kıtada bulunan ikinci en yüksek dağdır. Oldukça fazla sayıda vadi ve buzul kütlelerine sahip olan dağ, sönmüş bir yanardağ olma özelliğine sahiptir. Dağcılık sporlarına meraklı olan kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

• Nakura Gölü: Nakura Gölü Milli Parkı ile beraber koruma altına alınan soda gölüdür. Gölde çok fazla yosun bulunduğu için, binlerce flamingoya ev sahipliği yapmaktadır. Gölde oldukça fazla balık çeşitliliği bulunmakta olup sayısız kuş çeşidinin beslenme alanıdır. 45 kilometrekarelik bir alanı çevreleyen göl, sığdır. Çevresindeki doğal yaşam, bitki örtüsü ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

• Doğu Tsavo Ulusal Parkı: 1948’de milli park statüsünü alan bu park, en eski ve büyük milli parkalardan biridir. Afrika’nın Be Büyük Hayvanı olarak anılan aslan, leopar, manda, gergedan ve fili bir arada görebileceğiniz bir bölgedir. Safari yapılan alanlar olan park, dünyanın biyolojik kalelerinden biridir.

• Nairobi Ulusal Parkı: Kenya’nın ilk milli parkı olma özelliğine sahiptir. Başkentten 7 kilometre uzaklıkta bulunan bu park, diğer milli parklara küçüktür.

• Mombasa Deniz Milli Parkı ve Rezerv Alanı: 200 kilometrekarelik bir rezerv alanıdır. 10 kilometrekarelik bir park alanına sahip olan bu bölge, dalış ve şnorkelle yüzme için popüler plajlardan birine sahiptir. Mercan resifleri ünlü olan bu bölge mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır.

• Shimba Tepeleri Ulusal Rezervi: Bitki ve biyolojik çeşitliliği açısından önemli olan bölge, mükemmel şelalelere sahiptir. Yaklaşık 159 bitki türü, kelebekler, kuşlar ve fillere ev sahipliği yapan bölge doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Kenya’nın Meşhur YemekleriKenya Gezi Rehberi - Resim 8

Afrika kıtasında bulunan ülkelere kıyasla Kenya en verimli topraklara sahiptir. Bu sebeple zengin bir mutfağı bulunmaktadır. Kenya yemekleri genel olarak sebzeler, pirinç ve lezzetli etle yapılmaktadır. Seyahatiniz sırasında mutlaka tatmanız gereken, Kenya’nın geleneksel yemekleri şu şekildedir;

• Ugali: Mısır unu ve su ile yapılan bir yiyecektir. Ekmek yerine kullanılan bu yiyecek, yemek ve salataların yanında servis edilmektedir.

• Chapati: Kenya’da yemeklerin yanında servis edilen katmerdir.

• Irio: Yeşil bezelye, mısır ve patates kullanılarak yapılan bu yemek, Kenya’nın en ünlü yemeğidir.

• Githeri: Mısır, sebze ve fasulyeden yapılan piyaz benzeri bir yemektir.

• Kenya Pilavı: Soğan, domates sosu ve et ile yapılan bir pilav yemeğidir. Salata ile servis edilmektedir.

• Nyama Choma: Mangalda kızartılan et yemeğidir. Kenya’da sıklıkla tüketilmektedir.Kenya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Kenya seyahatinizde mutlaka yapmanız gereken bazı aktiviteler bulunmaktadır. Seyahatiniz sırasında güzel anılar ile geri dönmek için mutlaka bu aktiviteleri yapmalısınız.

• Her sene mart ayında düzenlenen Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali’ne mutlaka katılmalısınız. 3 gün süren festival; müzik, moda, edebiyat, tiyatro ve geleneksel el sanatları gibi pek çok sergi sunmaktadır.

• Kenya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler arasında alıveriş bulunmaktadır. Zebra desenli oymalar, antikalar, boncuklar ve geleneksel sepetler gibi birçok ilgi çekici ürün satın alabilirsiniz.

• Kenya’nın dünyaca ünlü kahve ve çayından içmeden seyahatinizi bitirmeyin. Bu ünlü çay ve kahveden hediyelik olarak da satın alabilirsiniz.

Kenya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahatiniz öncesinde Kenya hakkında bilgi sahibi olmanız ve hazırlık yapmanız faydalı olacaktır. Kenya’daki tatiliniz için uyarılar ve dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir;

• Kenya’daki restoranlarda daha iyi bir hizmet alabilmek için önceden bahşiş bırakmanız gerekmektedir.

• T.C Umuma Mahsus/Bordo pasaport sahipleri Kenya seyahatleri için havalimanından ya da http://evis.go.ke adresi üzerinden e-vize olarak ülkeye giriş yapabilmektedirler.

• T.C Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu sahipleri 90 günü aşmamak koşuluyla Kenya seyahatlerini vizesiz gerçekleştirebilirler.

• Çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmalıdır.

• Kenya’da suç oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple mümkünse gece dışarı çıkmamanız ve hırsızlığa karşı önlem almanızda fayda vardır.

• İçme suyunu kapalı şişelerde satılan sulardan karşılamanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

• Kenya’da trafik soldan akmaktadır. Trafik kurallarına dikkat edilmemektedir. Bu sebeple araç kullanacaksanız dikkatli olmanızda fayda vardır.

Emlak365.com Özel İçerik