Keriz Silkeleme Operasyonu Alarmı! Kuyumculardan Çılgın Fiyat Tahmini: Dolar 12 Lira, Gram Altın Fiyatı 700 TL

Kuyumcuların altın yorumları yakından takip edilirken şok altın fiyatı tahmini ağızları açık bıraktı. Kaynağım sağlam diyen kuyumcu dolar kuru 12 TL, gram altın fiyatı 700 TL olacak tahmininde bulundu

Finans 26.10.2021 - 14:26 26.10.2021 - 14:30 Gülcan Özer

Altın fiyatlarında ve dolar kurunda yaşanan sert yükseliş piyasalarda büyük elçi geriliminin son bulması ile gelen rahatlama ve yoğun kar satışı baskısı nedeni ile yerini düşüşe bırakmıştı. Yaşanan fiyat düşüşü ile yeniden ters pozisyonda kalma endişesi yaşayan vatandaşlar satış konusunda kararsız kalırken konu hakkında kuyumculardan yeni altın fiyatı tahmini ve ekonomistlerden ketenpere uyarısı geldi.

Pek çok kişi altının 2020 senesindeki rekor yükseliş dönemindeki senaryoyu tekrar edeceği endişesine kapılırken bu da satış baskısı oluşturdu. Hatırlanacağı üzere altın fiyatları 2020 senesinde de tıpkı bugün olduğu gibi son derece hızlı bir şekilde yükselmiş 530 TL bandını aşmış, sonrasında ise oldukça sert bir düşüşe geçmişti. 2021 senesinde de değer kaybetmeye devam eden gram altın 480 TL bandının altına sarkmıştı. 

DOLAR VE ALTIN FİYATLARINDA KERİZ SİLKELEME OPERASYONU İDDİASI! 

Hem dolar hem de altın fiyatlarında başlayan düşüş rekordan dönen fiyatlar için kar satışı baskısı oluşturdu. Vatandaş daha da düşer endişesi ile elindeki altın ve doları satmaya başlarken bazı ekonomistler ise süreci "keriz silkeleme operasyonu" olarak değerlendirdi. 

keriz silkeleme dolar ve altın

Siz doları Kasım'da gören diyen ekonomist Selçuk Geçer dolar kurunun önce 15 sonra ise 20 TL seviyesini göreceğini iddia ederkek elinde doları olanları sakin olmaya ve keriz silkeleme operasyonuna dikkat etmeye çağırdı. Ebru Güngör'ün konuğu olan Başkent Ankara Strateji Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sururi Özbülbül ise dolardaki düşüşün uzun vadeli olmayacağını söyledi. 

gram ve altın tahmini açıklandı

KUYUMCULARIN ALTIN YORUMLARI: GRAM ALTIN VE DOLAR TAHMİNİ KAÇ TL?

Kapalıçarşı esnafı altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişin kendilerini de mağdur ettiğini belirterek altın fiyatları için yeni yorumda bulundu. Kuyumcuların yapmış olduğu altın ve dolar fiyatı tahmini yorumları ise şu şekilde "Zengin adayları kuyuya taş attı, biz çıkarmaya çalışıyoruz. Altın bugün değerlendi ama bizim için bu iyi değil. Örnek olarak vermek gerekirse 1 milyon liraya dün 1 kg altın alıyordum bugün 800 gr. altın alıyorum. 

Sattığım altını yerine koyamıyorum. Şu anda hedef aldığımız duyumlar, iç ve dış piyasadan aldığımız duyumlara göre gram altında beklenti Kasım ve Aralık ayı için 650 TL - 700 TL bandında. Parası olan varsa altın alsın. Sağlam kaynaklardan aldığımız duyumlara göre doların 10 TL üzerinde, yıl başına kadar 11 - 12 TL bandında olacağı, altının da hedefi 700 TL" dedi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler kuyumcuların kendi kişisel yorumlarından derlenmiş olup burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım yapılamaz. Emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir, yatırım tavsiyesi sadece profesyonel şirketlerden alınabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@