Kıbrıs'ın Hayalet Şehri Maraş İçin Süreç Başladı!

1974 yılında alınan karar ile kapatılan Maraş Bölgesi için çalışmalar başladı. Peki, KKTC Maraş ne zaman açılacak, Maraş Rumlara iade edilecek mi?

EMLAK HABERLERİ 12.07.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

1974 yılında alınan karar ile kapatılan Maraş Bölgesi için çalışmalar başladı. Peki, KKTC Maraş ne zaman açılacak, Maraş Rumlara iade edilecek mi?

Alınan güvenlik kararı nedeni ile 1974 yılında sivil girişlerine kapatılan Maraş Bölgesi için yeni süreç başlatıldı. Maraş Tekrar İmara Açılacak Mı?Kapatıldığı dönemde Akdeniz bölgesinin en ünlü turizm merkezleri arasında gösterilen ve dünya jet sosyetesinin uğrak noktası olan Maraş yeniden turizme kazandırılacak. Maraş'ı tekrar sivil girişine açmak için girişimlere başlayan KKTC süreç hakkında görüşmeler yapmak üzere KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay başkanlığında özel bir komisyon kurdu. Komisyon bugün ilk toplantısını yaparken toplantının ardından açıklama yapan Özersay  "Bu sabah Kapalı Maraş ile ilgili olarak envanter çalışması yapacak olan komisyonun ilk toplantısı yapıldı. Gelecek hafta bu açıdan yoğun geçecek, ertesinde de arazide çalışma noktasına geleceğiz, diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili bilimsel envanterler değerlendirilecek" dedi.Maraş Bölgesi Rumlara Mı İade Edilecek Basında sık sık çıkan bölgenin Rumlara verileceği iddiaları üzerine açıklama yapan KKTC Başbakanı Ersin Tatar böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Tatar açıklamasında "Maraş’ın Türk ulusuna ait olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreci iyi yönetebilirsek Maraş’ta çok iyi, hayırlı şeylerin olabileceği düşüncesindeyiz. Maraş’ın daha fazla kapalı kalması artık mantıksızlıktır.Çünkü bir görüşme süreci yok, anlaşma noktası yok. Anlaşma vaadi hiç görünmüyor. Dolayısıyla bu şekilde açılması yasal hak sahiplerine hak sağlayacak. Oranın da tekrar yerleşime açılması ile hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de eski yasal sahipleri için faydalı olacak" dedi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@