Kıdem Tazminatı Fonu İle Ev Almak İsteyen Çalışana Tazminat Ödemesi ile Konut Peşinatı Müjdesi Mi Geliyor?

Kıdem tazminatına devlet güvencesi ile ev sahibi olmak isteyen çalışanlara konut peşinatı müjdesi geliyor! Ev alırken kıdem tazminatı ödemesi yapılacak, çalışanlar konut peşinatı derdine düşmeyecek!

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 10:17 07.11.2021 - 10:18 Gülcan Özer

Konut sahibi olmak isteyen ancak peşinatı olmayan kişilere müjde gibi kıdem tazminatı haberi geldi. Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı, hem işçi hem de işveren tarifini mağdur etmeyecek kıdem tazminatı formülü bir kere daha gündeme geldi. 

Yapılacak olan yeni düzenlemede ev alan çalışana konut peşinatı olarak kıdem tazminatı ödemesi yapılması amaçlanırken böylelikle hem çalışanların ev sahibi olmaları teşvik edilecek hem de bankadan çekilen konut kredisi miktarı düşülmüş olacak. 

EV ALIRKEN KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLİR MİYİM 2021?

Ne yazık ki mevcut kıdem tazminatı sisteminde çalışanlar ancak belirli koşullar altında hak etmiş oldukları tazminatı alabiliyorlar. Uygulamada olan sistemde şu anda istifa eden kişilerin hak ettikleri kıdem tazminatı yanarken kıdem tazminatı alma şartları ise şu şekilde uygulanıyor;

En az 1 senedir aynı işyerinde çalışmak,

Çalıştığı işten işveren tarafından çıkarılmak, 

Evlenmek ya da askere gitmek için işten çıkmak, 

Emeklilik için prim gün sayısı ve hizmet süresini doldurmuş olmasına rağmen yaş engeline takılan kişilere de istifa etmeleri halinde kıdem tazminatı ödenir. Bu maddelerin dışında ev almak isteyen kişilere kıdem tazminatı ödemesi yapılmamaktadır. 

kıdem tazminatı konut peşinatı

YENİ KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ İLE EV SAHİBİ OLMAK, EVLENMEK İSTEYEN İŞÇİYE ÖDEME YAPILACAK!

Basına sızdırılan yeni kıdem tazminatı sistemi 2019 senesinde ilk gündeme getirildiği taslakta ki gibi geçerse ev alana, evlenene kıdem tazminatından ödeme yapılacak. Yeni düzenlemede işveren aylık düzenli olarak kıdem tazminatı fonu ödemesi yapacak. 

Fonda biriken paralar için devlette fona her ay düzenli katkıda bulunacak. Yapılan yeni düzenleme ile kıdem tazminatı devlet güvencesine geçmiş olacak. İşçi çalışırken "Acaba kıdem tazminatı ödememi alabilir miyim?" endişesi yaşamayacak. 

kıdem tazminatına konut peşinatı

YENİ SİSTEMDE EV ALIRKEN KIDEM TAZMİNATI ÖDENECEK Mİ?

Kıdem tazminatı fonu bu şekilde hayata geçirilirse vatandaşın kıdem tazminatı alma şartları maddelerine evllilik ve konut alma hakkı da eklenecek. Düzenlemenin yasalaşması durumunda ev alan ve evlenen vatandaşlara kıdem tazminatı ödemesi yapılacak. Yine ağır hastalık geçiren işçilere de bu durumu belgeleri durumunda kıdem tazminatı parasını alabilecek. 

Ancak konut almak isteyen kişilerde 15 senelik çalışan olmak ve ilk kez ev almak şartları aranacak. Yeni kıdem tazminatı fonu düzenlemesi yasalaşırsa 15 senelik ilk kez ev alan çalışan kıdem tazminatı fonu ödemesini alarak konut peşinatı olarak kullanabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@