Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu 2022? Temmuz- Aralık kıdem tazminatı hesaplama

Çalışanların kendi istekleri dışında işten çıkarılması durumunda alacakları kıdem tazminatı için tavan ücret belli oldu.

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu 2022? Temmuz- Aralık kıdem tazminatı hesaplama

Asgari ücretin Temmuz - Aralık dönemi için 5 bin 500 liraya çıkarılması ve peşi sıra Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla memur ve emeklilerin alacağı zam oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 6 aylık enflasyon farkı olarak SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 42.35, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 41.69 oranında zam yapılacak.

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar 2022?

Asgari ücret ve memur zammının belli olmasıyla kıdem tazminatı tavanı da ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzası ile yayımlanan genelgede, Temmuz - Aralık 2022 döneminde kıdem tazminatı tavanı 15 bin 371 lira 40 kuruş oldu.

Kıdem tazminatında yapılan artışla birlikte işten ayrılan çalışanların alacağı tazminat miktarı da yükseldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), brütü 15 bin 371 liranın üzerinde olan tüm çalışanlar tavan rakamdan faydalanabiliyor.

Böylelikle 10 yıl çalışan bir kişi işten çıkarılırsa, 153 bin 714 lira kıdem tazminatı alabiliyor.

Temmuz - Aralık kıdem tazminatı nasıl hesaplanır 2022?

Kıdem tazminatı, herhangi bir iş sözleşmesinin tazminatı gerektiren bir sebeple feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışana ödenen ücretin yanı sıra kendisine düzenli olarak sağlanan yol, yemek ve ikramiye ödemeleri de dikkate alınır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlı tutulmuştur.

Buna göre Temmuz - Aralık 2022 dönemi için kıdem tazminatı tavan tutarı 15 bin 371 lira olarak belirlendi.