Kıdemli Ekonomistlerden Piyasalarda Felaket Senaryoları! Dolar Kuru İçin 12 TL, 13 TL Ve 15 TL Tahminleri Yapıldı!

Dolar kurundaki yükselişler önlenemez hale gelince bu yönde büyük bir ilgi oluştu. Türkiye'nin kıdemli ekonomistlerinin dolar tahminleri ardı ardına geldi. Dolar kuru kaç TL olacak?

Finans 20.11.2021 - 20:19 20.11.2021 - 20:19 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde oldukça belirsiz bir süreçten geçilmeye devam ediliyor. Son haftalarda Türk lirasındaki kayıplar rekor seviyelere ulaşırken dolar kurunun yükseliş ivmesi önlenemiyor. Sürekli bir yükseliş trendinde fiyatlanan dolar kuru vatandaşları da endişelendirecek boyuta ulaştı. Özellikle dolar borcu olanlar kurdaki fiyat beklentilerini merak etmeye başladılar.

EKONOMİSTLERDEN DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Dolar kuru ile alakalı olarak Türkiye'nin kıdemli ekonomistleri çeşitli değerlendirmelerde bulunuyorlar. Son analizlerini kamuoyu ile paylaşan ekonomistler Türk lirasının değer kayıplarının sürmemesi için bir neden olmadığını ortaya koyarak dolar kuru hakkında yeni tahminlerini açıkladılar. Dolar kuru kaç TL olur? 

DOLAR KURU 13 TL'Yİ AŞARSA ŞAŞIRMAM!

Dolar kuru hakkında yeni bir nalaiz yapan Ekonomist Evren Devrim Zelyut, “Merkez Bankası'nın üst üste yaptığı hatalar içeride dolar kurunu yukarıya çekti. Bir de küresel piyasa var. FED'in para politikasındaki değişimler Türk lirasının değerlemesinde etkili olacak. ABD'de faiz artırımı olacağına dair haberler gelmeye başladı. Bu iş çocuk oyuncağı değil. FED faiz artırırsa siz burada dolar kurunu tutamazsınız. 

Türkiye'de ekonomide bir ani duruş tehlikesi yaşanıyor. Üretim yapanlar maliyet baskılarına dayanamaz hale geldiler. Ani duruş ile üretim durursa Türkiye'nin daha önce yaşadığı tüm krizler mumla aranır. Piyasada yaprak oynamayacak. Böyle bir ortamda dolar kurunu nasıl tutacaksınız. 2021 yılı tamamlanmadan dolar kurunun 13 TL'yi aştığını götmek beni şaşırtmaz.” dedi.

DOLAR KURU İÇİN DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Dolar kuru ile alakalı olarak değerlendirme yapan bir diğer ekonomist Tunç Şatıroğlu ise, “Dolar kuru anormal seviyelere geldi. Ben kurun 10,71 TL seviyesine geri gelmesini bekliyorum. Hatta daha aşağı seviyeler de mümkün olabilir. Bu da tepki satışlarından kaynaklanacak. Bundan dolayı da kalıcı olmayacak. Çünkü faiz indirimlerine devam edilecek. Politika faizi yüzde 11'e kadar düşürülecek ama bu tamamen 2021'de olmayacak.

Dolar kurunda şu anda ben bir satış baskısı bekliyorum. Ondan sonra gelişmelere göre karar vermemiz gerekecek. Dolar ile alakalı bir politika olduğunu ben hiç zannetmiyorum. Ancak Pazartesi gününden itibaren dolar kurunda düşüş bekliyorum. Yine tekrar ediyorum bu düşüş kalıcı bir düşüş olmayacak ve dolar kuru yükseliş trendinde bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

HATALAR DEVAM EDERSE DOLAR KURU 15 TL'Yİ GÖRÜR

Sansasyonel dolar kuru tahminleri ile tanınan Ekonomist Selçuk Geçer ise, “Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları faiz artırımları süreçlerini başlatmaya hazırlanıyorlar. Dolar kuru düşer iddiasında bulunuyorlar. Dolar kuru 9,90 TL seviyesine bile düşebilir. Ancak değişen bir şey olmaz ardından hızlı bir şekilde yükselir. 

Dolar kurunun 12 TL olması beni şaşırtmaz. 3 Aralık'ta enflasyon açıklanacak. Bu rakamlar kur üzerinde etkili olacak. Enflasyon arttıkça faiz ile enflasyonun makası açılacak. Bu makasın açılması dolar kurunu yükseltecek. Daha önce dolar kuru için 15 TL tahmini yaptığımda bana karşı çıkanlar pişmanlar. Bugün artık dolar kuru için 12 TL seviyesi görülmüştür. Ekonomi yönetimi bu hatalara devam ederse dolar kuru 15 TL'ye de çıkacak.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmelerin tamamı ilgili ekonomistlerte aittir. Bu analizlerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@