Kılıçdaroğlu, Man Adası İddiaları Nedeniyle Erdoğan'a 100 Bin Lira Tazminat Ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Man Adası iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 100 bin lira manevi tazminat ödemesine ilişkin dava karara bağlandı.

Gündem 26.05.2022 - 16:36 26.05.2022 - 16:36 Gülşah Konuk Akın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, 17 Ağustos 2020 tarihinde bir röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 2 milyon liralık tazminat davası açılmıştı. Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki davaya Cumhurbaşkanı Erdoğan adına Avukat Ferah Yıldız, Melike Nur Bak ve Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik katıldı. 

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, celse arasında dilekçe verdi ve reddi hâkim talebinde bulundu. Söz verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vekili Ferah Yıldız, sözlü yargılamaya geçilmesini isteyerek davalı vekilinin yazılı beyanlarını kabul etmediklerini dile getirdi. Mahkeme ara kararını açıklayarak reddi hâkim talebini reddetti. 

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çelik, hakimle ilgili yasal haklarını kullanmak ve beyanlarını hazırlamak için süre istedi. Hâkim, süre talebini reddetti. Avukat Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu'nun davaya konu olan eleştirel değerlendirmesindeki tüm olguların ispatlandığını, hakaret kapsamlı bir söz ya da yakıştırmada bulunmadığını belirtti.

kılıçdaroğlu-man-adası-davasından-tazminat-ödeyecek

MAHKEME DAVANIN KISMEN KABULÜNE KARAR VERDİ

Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar vererek Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 50 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Erdoğan'a 10'er bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Tazminat, 17 Ağustos 2020 tarihinden itibaren işleyecek faiz ile ödenecek.

Dava dilekçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gazeteye verdiği röportajın bir nüshasına da yer verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan adına 1 milyon lira, Ahmet Burak Erdoğan, Necmeddin Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Erdoğan adına da 200'er bin lira tazminat istenildiğine de yer verilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@