Kılıçdaroğlu Mültecileri Nasıl Göndereceğini Açıkladı: Evini, Okulunu, Yolunu Biz Yapacağız

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu mültecileri ülkelerine geri göndereceklerini açıklarken mültecilerin savaşta yıkılan evlerini, okullarını, yollarını yapacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu Mültecileri Nasıl Göndereceğini Açıkladı: Evini, Okulunu, Yolunu Biz Yapacağız

Mültecilerle ilgili açıklamaları ile gündeme gelmeye devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni açıklamaları ile sosyal medyada bir kere daha en çok konuşulanlar arasına girdi. Ankara Keçiören'de dün muhtarlarla bir araya gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu özel bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ağırlıklı olarak mülteci sorununa değinen Kılıçdaroğlu Türkiye'de resmi kayıtlara göre 3 milyon 600 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğunu, gayri resmi verilere göre ise bu rakamın 5 milyon olduğunu belirterek Suriyelelire bugüne kadar Türkiye'nin 40 milyar lira harcadığını dile getirdi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: MÜLTECİ SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ!

Türkiye'ye gelen sığınmacılara değil onlara kapıyı açan kişilere kızılması gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu "Bir yerde terör varsa insan hakları bağlamında eleştirirsin ama terörü İslam’la bağdaştırmak olmaz. Terörü İslamofobi olarak tanımlarsan doğru değil. Batılı siyasetçilerin buna dikkat etmesi gerek. Allah nasip eder, sizler de destek verirseniz; en geç 2 yıl içinde, mülteci sorununu çözmekte kararlıyım.

Onların evini, yolunu, okullarını yapıp diyeceğiz ki ‘Evini, yolunu, hastaneni yaptık.’ Parayı nereden bulacağız, gideceğiz Avrupalılara. Gaziantep’teki sanayicilere, ‘Gidin fabrika kurun, teşvik ediyoruz’ diyeceğiz. Esad ile görüşeceğiz; ‘Dönenlerden birinin bile burnu kanamayacak" diyerek Suriyelileri evlerini, okullarını ve yollarını yaptıktan sonra ülkelerine geri göndereceklerini dile getirdi.

Dün toplanan CHP Merkezi Yönetim Kurulu ile mülteci sorunu bir kere daha gündeme gelirken Kılıçdaroğlu'nun kurmaylarına erken seçim talimatı verdiğini ve "ülkeyi biz yöneteceğiz, hazırlıklarınızı yapın" dediği iddia edildi.