Kimler ÖTV Ödemeden Sıfır Kilometre Otomobil Satın Alabilirler?

Türkiye'de ÖTV indirimlerine dair büyük bir beklenti oluşurken ÖTV'siz araç satışları da yapılıyor. Peki kimler ÖTV ödemeden sıfır kilometre otomobil satın alabilirler? 

Finans 29.07.2021 - 22:39 29.07.2021 - 22:43 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar hükümet yetkililerinden ÖTV indirimleri bekliyorlar. Otomobil fiyatlarını oldukç.a yükselten ÖTV nedeniyle vatandaşlar sıfır kilometre araç satın alma imkanını elde edemeyebiliyorlar. 

ÖTV'SİZ OTOMOBİL SATIN ALMA!

Bir taraftan otomobilde ÖTV indirimi beklenirken bir yandan da ÖTV'siz araç satışları yapılabiliyor. Devlet tarafından bazı vatandaşların özel gereksinimlerinden dolayı ÖTV ödemeden araç satın almalarına imkan tanınıyor. Peki kimler ÖTV'siz otomobil satın alma hakkına sahiptir? 

İKİ AYRI KATEGORİDE DEĞERLENDİRME YAPILIYOR

İlgili mevzuat gereği engel durumu olan vatandaşlara otomobil alımlarında ÖTV muafiyeti verilmektedir. ÖTV muafiyetinden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu imkandan yararlanacak bireylerin engel durumları burada en önemli kriter oluyor. Tüm bu incelemelerde iki ayrı kategoride değerlendirme yapılarak ÖTV indirimi tanımlanıyor. 

OTOMOBİLDE ÖTV MUAFİYETİ ŞARTLARI NELERDİR?

ÖTV muafiyeti elde etmek isteyenlerden öncelikli olarak iki şart aranmaktadır. Bunun ilki başvuru yapacak olan vatandaşların yeni ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. Bunun yanında yine ÖTV muafiyeti isteyen vatandaşlar heyet raporu almalıdırlar. Bunlar olmadan kesinlikle ÖTV muafiyeti verilmemektedir. 

ötv muafiyeti

YÜZDE 40 VE ÜZERİ ENGELLİLER İÇİN ÖTV MUAFİYETİ

Yüzde 40 ve üzeri engelliler için ÖTV muafiyeti konusunda bazı detaylara dikkat edilmektedir. Buna göre bu grupta araç alımında heyet raporunda yazılı olan engel oranından daha çok araç kullanımında sorun yaratabilecek durumlara ve gereksinim duyulacak özel aksamlara önem verilir. 

Özel tertibatlı araç kullanılmesi için heyet raporunda açıklama bölümünde normal araç kullanmaya elverişli olunmadığına ve özel tertibatlı araç kullanabileceğine dair bir not bulunmalıdır. 

Engelliler için özel olarak tertip edilmiş ve çeşitli aksamları barındıran araçların başkaları tarafından kullanılmaması gerekmektedir. 

YÜZDE 90 VE ÜZERİ ENGELLİLER İÇİN ÖTV MUAFİYETİ

Yüzde 90 ve üzerinde engel durumuna göre ÖTV ödemeden araç almak isteyenlerin göz, ortopedik ve iç hastalıkları gibi kapsamlı sağlık sorunlarına bakılmakta ve bunun yanında zihinsel – psikolojik rahatsızlıkları değerlendirilmektedir. 

ÖTV muafiyeti hakkı tanınan bu vatandaşların araç satın alma işlemleri imza veya noterden alınacak vekalet ile gerçekleştirilmektedir. 

Bu kapsamda ÖTV ödemeden araç satın alındığında bu araçlar engelli bireyin kendisi ve 3. dereceden yakın akrabaları tarafından kullanılabilir. Bu yönde aracın ruhsatlarına ek bilgi işlenmektedir. 

Bu araçlar 5 yıl içerisinde satılamazlar. Satılmaları durumunda ise ÖTV muafiyeti kapsamında yararlanılan indirim miktarı tahsil edilir. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@