Kimler Yapı Müteahhidi Olabilecek, Yeni Şartlar Neler?

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik ile sektörde büyük değişiklik yapıldı. Her önüne gelen müteahhit olamayacak!

EMLAK HABERLERİ 02.05.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik ile sektörde büyük değişiklik yapıldı. Her önüne gelen müteahhit olamayacak!

İnşaat sektöründe yaşanan düşüş ile alakalı olarak en önemli neden fazla konut üretilmesi olarak gösteriliyordu. Son yıllarda rekor oranda artan müteahhit sayısı nedeni ile sektörde sıkıntılar yaşandığı söylenirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmış olduğu yönetmelik değişikliği ile "her önüne gelen müteahhit olma" yolu kapatılmış oldu. Yeni Müteahhitlik Yönetmeliği İnşaat Sektöründe Neleri Değiştirecek?Yapılan yeni düzenleme ile bundan sonra inşaatların yarım kalması riski ortadan kaldırıldı ve kentsel dönüşüm projeleri için müteahhitlere sınıflandırma zorunluluğu getirildi. Yani yeni bir proje üstlenmek isteyen müteahhitler bundan sonra daha önce bitirdikleri işlere göre yeni projeler üstlenebilecek. Büyük projelere sadece buna yeterliliği olan müteahhitler ve inşaat şirketleri girebilecek. Müteahhitlik Yetki Belgesi Olmayanlar İş Yapamayacak!Yetki belgesi olmayan müteahhitler iş yapamayacak ve yetki belgesi başkasına devredilemeyecek. Yetki belgesi numarası sadece belirli kriterleri taşıyan müteahhitlere verilecek. Müteahhitlik yetki belgesi komisyonu kurulacak. Yine bu uygulamalarda karar vermek amacı ile itiraz komisyonu da oluşturulacak. Müteahhitlik yetki belgesi için başvuru yapacak olan müteahhitlerin belirli kriterleri taşımaları zorunlu olacak. Ekonomik ve mali yeterlilik yanı sıra mesleki ve teknik yeterlilik şartları da aranacak. Müteahhitler taşıdıkları özelliklere göre A, B, C, D, E, F, G, H ve geçici olmak üzere gruplara ayrılacak ve her müteahhit içerisinde bulunduğu grubun şartlarına uygun olan işleri üstlenebilecek. Artık her isteyen müteahhitlik yapamayacak! Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@