Kimlik Kartlarına Yeni Özellik Geliyor! 50 İlde Yükleme Başladı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yeni kimlik kartlarına e-İmza uygulaması yüklenmeye başlıyor. Uygulama ilk olarak 50 ilde gerçekleştirilecek.

Kimlik Kartlarına Yeni Özellik Geliyor! 50 İlde Yükleme Başladı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Eylül 2020'de hayata geçirilen ' Hayat Kimlikle Kolay ' projesinde ikinci yarı başlıyor. Önümüzdeki günlerde kimlik kartlarına e-imza yüklemesi yapılacak.

Yeni kimlik kartlarına entegre edilecek e-imza yüklemeleri, 10 Ocak 2022'den itibaren 50 ildeki nüfus müdürlüklerinde başlıyor. Bu işlem nüfus müdürlüklerinde bulunan nüfusmatikler ile yapılacak.

E-İMZA YÜKLEMESİ HANGİ İLLERDE YAPILIYOR?

E-imza uygulaması 11 Ocak'tan itibaren tam 50 ilde başlayacak. Bu iller Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olarak belirlendi.

Şu an 50 ilde uygulanmaya başlayan e-İmza, yakında diğer nüfus müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda da yapılmaya başlanacak.

e-imza yüklemesi

E-İMZANIN YARARLARI NELER?

e-İmza uygulaması, kamu ve özel sektörde işlemlerin daha hızlı, hatasız ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Bu şekilde yapılan işlemlerde hem zaman hem de maliyetten tasarruf edilecek. e-İmza ile işlemler elektronik ortama taşınarak birçok yerden gerçekleştirilebilecek.

e-İmza, belirli harf ve sembollerden oluşmaktadır ve imzalayan kişini kimliği ile örtüşen bilgileri taşımaktadır. Bu nedenle e-İmza hem güvenli hem de zaman ve maliyet açısından vatandaşlara kolaylık sağlayacak.

SONRAKİ HABER