Kimliklerde Yeni Dönem 50 İlde Resmen Başlıyor! Bankalar, Tapu İşlemleri, Noterler Hayat Kimliğinle Güzel Projesi

Elektronik imza uygulamasında yeni dönem başlıyor. Hayat kimliğinle kolay projesi kapsamında kimlik kartına e imza yükleme işlemi 50 ilde başlayacak. Kimlik kartı e imza nasıl yapılır, yüklenir?

Gündem 09.01.2022 - 15:12 09.01.2022 - 15:12 Gülcan Özer

Kimlik ve ehliyette yeni dönem yarın itibari ile resmen başlıyor. Zaman ve maliyetten büyük tasarruf sağlayacak olan yeni sistem ile tüm işlemler tek bir kartta toplanacak. Vatandaşın işi kolaylaşacak, resmi dairelerde işlemler artık daha kısa sürede tamamlanabilecek. 

Bankacılık sektörü, tapu işlemleri, noterlik, hukuk, sigortacılık ve noter işlemlerinin tümünde geçerli olacak, Nüfus müdürlükleri yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile bankalar tarafından da yapılacak. Yeni dönem ile vatandaş kimlik kartına e imza yükleyebilecek. 

KİMLİK KARTINA E İMZA YÜKLEME İŞLEMİ YAPILACAK OLAN İLLER HANGİLERİ?

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak. 

kimlikte yeni dönem

HAYAT KİMLİĞİNLE KOLAY UYGULAMASI İLE KİMLİK KARTINA E İMZA YÜKLENECEK! 

Yeni sistem ile beraber yarından itibaren yukarıdaki listede yer alan 50 ilde vatandaşlar başvuru yaparak kimlik kartlarına elektronik imza yükleyebilecekler. İlk olarak İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde start verilen projede ikinci kritik adım atılmış olacak. 

kimlik e imza

50 ilde nüfus müdürlükleri üzerinden yarından itibaren vatandaşlar kimlik kartlarına e imza yükleyecekler. E imza yükleme işlemi ilk olarak nufüsmatikler üzerinden başlayacak. Ardından ise yurt geneline yayılarak nüfus Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalar tarafından da yapılabilecek. 

hayat kimliğinde kolay projesi

KİMLİK KARTI EHLİYET VE E İMZA YERİNE GEÇECEK! 

Yeni sistem ile işlemini tamamlayan ve kimlik kartına imzasını tanımlayan vatandaşlar yeni nesil kimlik kartlarını ehliyetin yanı sıra e imza olarak ta kullanabilecek. 

ELEKTRONİK İMZA, E - İMZA NEREDE KULLANILIR, NE İŞE YARAR?

e-İmza kullanımı her geçen gün yaygınlaşırken resmi kurum ve devlet dairelerinin yanı sıra bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda da da e imza kullanılıyor. Kırtasiyeciliğin azalmasının yanı sıra e imza vatandaşlara işlemlerini daha kısa sürede hızlı ve kolay yapma imkanı tanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@