Kimse Bilmiyor, Bu Paralar Devlete Kalıyor! İş Arayanlara, İşe Girenlere Bakanlıktan 425 TL Ve 1.668 TL Nakit Destek!

Türkiye'de iş arayan ve işe başlayan bazı ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından nakit destekler veriliyor. Peki hangi vatandaşlar iş başvuru yapıp işe başladıklarında nakit destek alıyorlar?

Finans 09.02.2022 - 21:08 09.02.2022 - 21:08 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir süre önce açıklanan ve uygulamaya sokulan yeni ekonomi modelinin en önemli ayaklarından birisi de istihdam oluyor. İşsiz vatandaşların istihdam edilerek maddi sorunlarınınn çözülmesi yeni ekonomi modelinin önemli aşamalarından birisi olarak değerlendiriliyor. Yüksek istihdam rakamlarına ulaşabilmek için ise iş arayan vatandaşların işe yerleştirilmeleri kritik önem taşıyor. Bunun teşvik edilebilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bazı vatandaşlar nakit destek veriliyor.

BU SOSYAL YARDIM PEK BİLİNMİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çeşitli sosyal yardım programlarını uygulayarak ihtiyaç sahibi ailelere el uzatmaya devam ediyor. Ancak bakanlık tarafından verilen sosyal yardımlar içerisindeki bazı nakit destekler pek bilinmediği için alınamıyor. Vatandaşların bu nakit destekleri alma hakları olmasına rağmen konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarından dolayı buı ödemelerden mahrum kalıyorlar. Bu sosyal yardım programları ile İşe Yönlendirme ve İşe Başlama Yardımları olarak uygulamada bulunuyor. 

İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI NEDİR, KAÇ TL NAKİT DESTEK VERİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ve 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde ikamet eden 18 - 55 arasında olanlar bu sosyal yardımdan yararlanabilirler. Bu vatandaşlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir değerlendirmesi yapılarak İŞKUR'a yönlendirme gerçekleştirilmektedir. 

İŞKUR'a yönlendirilen vatandaşlar burada da bu kurum tarafından iş görüşmeleri yapmaları sağlanmaktadır. Bu iş görüşmeleri İŞKUR tarafından Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi'ne aktarılmaktadır. Bu aktarım işlemi yapıldıktan itibaren 30 gün içerisinde bu vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit destek verilmektedir. 

İşe Yönlendirme Yardımı kapsamında vatandaşlar 1 yıl içerisinde en fazla 3 defa bu sosyal yardımı alabilmektedirler. Yapılan ödemelerin azami tutarının her seferde 425 TL olduğu yine bakanlık tarafından açıklandı.

İŞE BAŞLAMA YARDIMI NEDİR, KAÇ LİRADIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işsiz olan ve işe başlayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara da İşe Başlama Yardımı kapsamında nakit destek vermektedir. 3294 sayılı Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet eden 18 ile 55 yaş arasındaki vatandaşlar bu imkandan faydalanabilmektedirler. Bu kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir değerlendirmesi ile İŞKUR'a yönlendirilirler. İŞKUR tarafından bu vatandaşların yapacakları iş görüşmeleri organize edilir. Bu kapsamda işe yerleşen vatandaşlara ise sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. 

Bu sistem içerisinde işe yerleşmeleri sağlanan vatandaşların bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına yansıdığında İşe Başlama Yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlar yılda en fazla 1 defa yararlanmak kaydıyla İşe Başlama Yardımı olarak 1.668 TL nakit destek alırlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@