KİPTAŞ Garantör Oldu, İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Başvurusu Rekor Kırdı!

Her an büyük bir depremin yaşanma riski en yüksek olan iller arasında gösterilen İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı. KİPTAŞ tarafından verilen destek başvuruları arttırdı.

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 08:38 19.10.2021 - 08:39 Gülcan Özer

1999 senesinde yaşanan Marmara Depremi ile büyük bir darbe alan ve uğradığı büyük yıkımın yaralarını sarmaya devam eden İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İstanbul Yeniliyor platformu üzerinden başvurular hız kazandı. 

İstanbul'da ki kentsel dönüşüm çalışmalarının son durumu hakkında açıklamalarda bulunan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt  son dönemde maliyetlerde yaşanan artış nedeni ile pek çok kişinin başvurusunda ilerleyemediklerini belirterek KİPTAŞ'ın bu noktada devreye girerek düşük maliyetle borçlanma imkanı sunduğunu dile getirdi. KİPTAŞ'ın garantör olduğu sistem yoğun ilgi görüyor. 

KİPTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ VERİYOR! 

Kurt yapmış olduğu açıklamasında KİPTAŞ tarafından sunulan garantörlük hizmeti ile dönemin koşullarına oranla çok daha düşük faiz ve uygun ödeme koşulları sunulduğunu belirterek “Sistemin tüm garantörü KİPTAŞ. Vatandaşımız isterse 24 ay sıfır vadeyle KİPTAŞ’a borçlanabileceği gibi eğer taksitler yüksek gelirse banka kredisi kullanabilir. Bu aşamada da KİPTAŞ, vatandaş adına da kefil oluyor. Şu ana kadar olağanüstü bir ilgi ile karşı karşıyayız. 37 ilçede başvuru aldık. 2 bin 493 parselden. Toplam 85 bin 973 bağımsız birimi kapsıyor. Bu da 315 bin 500 insan demek. Uzlaşma sağlanırsa bu kadar insanın hayatını kurtaracağız" dedi. 

1999 senesinden önce inşa edilen ve mülkiyet problemi olan tüm yapıları yenilemek amacı ile yola çıktıklarını belirten KİPTAY Genel Müdürü Ali Kurt kurulan sistem üzerinden vatandaşların başvurularını aldıklarını, uzman ekiplerin 10 gün içerisinde bilgilendirme föyü hazırlayarak gönderdiğini söyledi. Apartmanda yaşayan kişilerin 2/3 çoğunluğu sağlamaları durumunda başvuru aldıklarını belirten Kurt bu aşamada yenileme bedeli çıkararak sunduklarını  dile getirdi. 

Hangi inşaat malzemelerinin kullanılacağı, projenin nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgilendirme yapılırken kentsel dönüşüme onay verilmesi  durumunda KİPTAŞ sahaya iniyor ve ilk olarak tahliye işlemleri başlıyor. Bina tahliye edildikten sonra kentsel dönüşüm yıkım süreci başlıyor. Yıkılan binanın yerine ise yenisi inşa edilerek hak sahiplerine teslim ediliyor. KİPTAŞ tarafından uygulanan bu sürecin Bağcılar ilçesinde pilot çalışmasının yapıldığı ve olumlu sonuçlandığı belirtiliyor. Kenstel dönüşümde en büyük önceliklerinin uzlaşı olduğunu belirten Kurt 300 bin bağımsız bölümün acilen yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@