KİPTAŞ'tan İstanbul'da Kentsel Dönüşüme 2 Senede 1 Milyar Liralık Yatırım!

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt İstanbul'da beklenen büyük depreme hazırlık için kentsel dönüşüm yatırımlarına aralıksız devam ettiklerini duyurdu.

Emlak Haberleri 05.09.2021 - 11:00 05.09.2021 - 11:01 Gülcan Özer

Türkiye 17 Ağustos Marmara Depremi'nin 22. yılını geride bırakmasına rağmen ne yazık ki İstanbul'da beklenen depreme hazırlık sürecinde iyi bir sınav verilemedi. Süreçte müteahhitler ve konut sahipleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar, rant savaşları ve inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle ya kentsel dönüşüm projeleri yarım kaldı ya da hiç başlanamadı. 

Süreç hakkında bilgi veren KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt büyük depreme hazırlık için kentsel dönüşümün önemine değinirken 2 senedir yürütülen çalışmalar kapsamında İBB olarak 1 milyarın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini açıkladı. 

İSTANBUL'DA ACİLEN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKEN 300 BİN BAĞIMSIZ KONUT BULUNUYOR! 

Türkiye'nin pek çok büyük şehri ve önemli yerleşim merkezleri ne yazık ki aktif fay hatları üzerinde bulunurken son olarak Kütahya'da yaşanan 5 şiddetindeki depremde hasar olan konutlar bir kere daha ülkemizi acı deprem gerçeği ile yüz yüze getirmişti. Özellikle de 1999 senesinden önce yapılan binaların güvenliği ve sağlamlığı konusunda büyük endişeler yaşanırken büyük bir depremin heran yaşanma riski bulunan İstanbul'da çalışmalar sürüyor. 

İstanbul'da kentsel dönüşümün yürütüldüğü belediye iştiraki olan KİPTAŞ tarafından yapılan açıklama ile çalışmaların devam ettiği dile getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan son raporda İstanbul'da 300 bin bağımsız konutun dönüştürülmesi gerektiği bilgilerine yer verilirken bu bağımsız birimlerin yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılabilmesi adına 600 milyar liralık bir yatırım bütçesine ihtiyaç duyuluyor. 300 bin bağımsız  birimin yenilenmesi için en az 10 senelik  bir zamana ihtiyaç duyulurken deprem riski ise her an kapıda bekliyor!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@