Kira Artırımı Yapamayan Ev Sahipleri Konutu Satıp Tahliye Davası Açıyor

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, yüksek kira getirisi sağlamak isteyip de kira artırımı yapamayan ev sahiplerinin tahliye davası açtığına dikkat çekti.

Kira Artırımı Yapamayan Ev Sahipleri Konutu Satıp Tahliye Davası Açıyor

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, son zamanlarda artan konut satış ve kira fiyatlarına karşı açıklamalarda bulundu. Ev sahiplerinin yüksek kira getirisi sağlamak için kira artırımı yapamayınca kendi oturdukları konutu satıp gereksinimden dolayı kiracıya tahliye davası açtıklarına dikkat çekti. Böyle bir durumda kendisine tahliye davası açılan kiracının haklarına ilişkin de bilgiler verdi.

TAHLİYE DAVALARI KABUL EDİLMİYOR

Mal sahiplerinin Borçlar Kanunu'na göre 5 yılını doldurmayan kiracıya TÜFE oranının üzerinde kira zammı yapamayacaklarını öğrendiklerini söyleyen Doğan, buna rağmen ev kiraları arttığı için ev sahiplerinin de yüksek kira getirisi elde etmek amacıyla kiracılara tahliye davası açtıklarına dikkat çekti. Kiracısı ile kira artırımı konusunda anlaşamayan ev sahiplerinin kendi oturdukları evi ya da işyerini satarak ihtiyaç nedeniyle kiracısına tahliye davası açtığını vurguladı.

kira-artırımı-yapamayan-ev-sahipleri

Kendisine tahliye davası açılan kiracı, ev sahibinin kendi oturduğu konutu yakın bir zamanda sattığını kanıtlamak durumunda diyen Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan: "Çünkü içtihat, uygulama ve doktrine göre: kendi oturduğu evi tahliye davası açmadan önce satmış veya satılığa çıkarmışsa, kiralayanın ihtiyacının gerçek ve samimi olmadığı kabul edilir. Ayrıca Borçlar Kanunumuza göre gereksinimin gerçek, samimi ve zorunlu olması aranmaktadır." dedi.

Ev sahibi, kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyacı olduğu gerekçesiyle kiracıyı evden tahliye edip sonrasında da 3 yıl içerisinde haklı bir neden olmadan başkasına kira verirse işler değişiyor. Doğan bu konuda, kiracının tahliye edilmeden önce son ödediği kira üzerinden 1 yıldan az olmamak üzere tazminat alabileceğini söyledi.