Kira Artış Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Kira sözleşmeleri üzerinde aksini gösteren bir ibare yer almadığı sürece 1 yıllık olarak düzenlenmiş kabul edilir. Bu süre dolunca ise kira zammı yapılır.

Emlak Haberleri 12.07.2018 - 18:00 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Kira sözleşmeleri üzerinde aksini gösteren bir ibare yer almadığı sürece 1 yıllık olarak düzenlenmiş kabul edilir. Bu süre dolunca ise kira zammı yapılır.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük sorunlardan biride senelik zam oranı konusudur. Yaşanan sorunların çözümü için yapılan değişikliklerle beraber artık kira zam oranı için sınırlama uygulanmaktadır. İşyeri kira zammı için sözleşme serbestisi uygulanırken konut kira sözleşmeleri için ise kira zam oranı için sınırlama bulunmaktadır. Peki, kira sözleşmesi zam oranı nasıl belirlenir?Kira Artış Oranı Nasıl Belirlenir?Kira artış oranı için yapılan yasal düzenlemelerin ardından Borçlar Kanunu içerisinde yer alan 344. maddeye göre belirlenmektedir. Bu maddeye göre kira zam oranı ya da kira artış oranı olarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ÜFE rakamları baz alınmaktadır. Açıklanan ÜFE rakamının 12 aylık ortalaması alınıyor ve bu oran o ay yapılacak olan zam oranı olarak uygulanıyor. Yani Mayıs ÜFE oranı 2018 rakamları Haziran kira zam oranı olarak uygulanıyor.  Bu rakam TÜİK tarafından açıklanıyor ve TÜİK ÜFE rakamları 12 aylık ortalaması temel alınıyor. Temmuz Ayı Kira Zam Oranı 2018 Kaç?TÜİK Haziran ayı ÜFE rakamları açıklanırken 12 aylık ÜFE ortalaması yüzde 16,57 oldu. Yani Haziran ayında kira sözleşmesi süresi dolan kişiler Temmuz ayında kira sözleşmeleri yenilemeleri durumunda kiralarına yüzde 16,57 oranında zam yapacaklar. Kirası bin lira olan bir kişinin zamlı kira rakamı 1.165,70 lira oldu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@