Kira Artış Oranı Aralık 2021 Belli Oldu Mu, Kasım 2021 Enflasyon Rakamları Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak?

Ev sahipleri ve kiracılar Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasını ve Aralık ayı kira artış oranının belli olmasını heyecanla bekliyorlar. Aralık 2021 kira artış oranı belli oldu mu?

Emlak Haberleri 03.12.2021 - 00:05 03.12.2021 - 00:05 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de enfasyon rakamları hem kiracılar hem de ev sahipleri tarafından çok yakından takip ediliyor. Bu açıklanan rakamlara göre o ay uygulanacak olan kira artış oranı hesaplanıyor. Bundan dolayı Türkiye İstatistik Kurulu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan Kasım 2021 enflasyon rakamlarına dair çok büyük bir merak yaşanıyor. Ayrıca Kasım ayı enflasyon rakamları başta emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam olmak üzere çok sayıda veriyi de etkileyecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayında ilk günlerinde açıklanan enflasyon rakamları tüm vatandaşlar tarafından büyük bir dikkatle takip ediliyor. Peki Kasım 2021 enflasyon rakamları ne zaman, hangi gün, saat kaçta açıklanacak? Aralık 2021 kira zam oranı belli, oldu mu? Aralık ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?

KASIM 2021 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanması beklenen Kasım 2021 enflasyon rakamlarının açıklanacağı zamana dair detaylar belli oldu. Buna göre 3 Aralık 2021 Cuma günü saat 10:00'da Kasım ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Bu saatte TÜİK tarafından yayınlanacak olan yeni neflasyon rakamlarının ardından tüm hesaplamalar baştan yapılmaya başlayacak. Dünyada yüksek enflasyon sorunu yaşanan bir dönemde enflasyona olan ilgi çok daha fazlalştı.

KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Türkiye'de kira artış oranının nasıl belirleneceğinin ana çerçevesi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından net bir şekilde çizilmiştir. Bunun için de TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. Önceleri Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranları üzerinden yapılan kira zam oranı hesaplamaları son yıllarda Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranları üzerinden yapılmaktadır. Kira zam dönemi Aralık ayı olan evlere, iş yerlerine uygulanacak olan kira zam oranı son 12 aylık TÜFE üzerinden belirlenmektedir. 

Kira artış oranı ev sahiplerini ve kiracılar için bağlayıcı olmaktadır. Tarafların anlaşmaları durumunda kira artış oranı dikkate alınmayabilir. Ancak ev sahipleri evlerin kiralarına kira artış oranının üzerinde kira zammı yapamazlar. Kira artış oranı bir ev sahibinin kiraya yapabileceği azami zam miktarını da ifade etmektedir.

ARALIK 2021 KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU MU?

Ev sahipleri ve kiracılar Aralık ayı kira artış oranının belli olup olmadığına ilişkin büyük bir merak yaşıyorlar. Şu saat itibariyle Aralık ayı kira artış oranı belli olmadı. Kira zam oranının belli olabilmesi için Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanması gerekiyor. Bu rakamlar da 3 Aralık 2021 Cuma günü saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak. TÜİK'in enflasyon rakamlarını açıklamasının hemen ardından kira artış oranını Emlak365 okuyucuları hızlı bir şekilde sitemizden öğrenebilecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@