Kira Artış Oranı Eylül 2021! TÜİK TEFE TÜFE Resmi Yasal Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanacak?

TÜİK TEFE TÜFE Ağustos ayı enflasyonu açıklandı. Eylül ayı işyeri ve konut kira artış oranı yasal zam sınırı belirlendi. Kiralara kaç TL zam geldi, ev sahibi kiraya kaç lira zam yapabilir?

Emlak Haberleri 03.09.2021 - 10:00 03.09.2021 - 10:04 Gülcan Özer

Konut ve işyeri resmi kira artış oranı rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamları ilan edildi. Açıklanan rakamlar arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Eylül ayı resmi kira artış zam oranı olarak kullanılacak. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin yönünü belirleyecek olması nedeni ile söz konusu rakamlar büyük bir önem taşıyordu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında Ağustos ayını işaret ederek enflasyon rakamlarında düşüş beklediklerini dile getirmişti. 

TÜİK TEFE TÜFE AĞUSTOS 2021 ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI! ENFLASYON YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK merakla beklenen enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,12, bir önceki yılın Aralık ayına göre ,65, bir önceki yılın aynı ayına göre ,25 ve on iki aylık ortalamalara göre ,78 artış gerçekleşti.

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI! KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ, EV SAHİPLERİ KİRAYA EN FAZLA KAÇ LİRA ZAM YAPABİLİR?

Ağustos ayı enflasyon rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılarına uygulanabilecek maksimum zam oranı sınırı olarak kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına en fazla bu oran kadar zam yapabilecek. 

Açıklanan rakamlara göre kira artış oranı olarak kullanılacak olan 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 15.78 olarak gerçekleşti. 

tüfe-ağustos-2021

EYLÜL 2021 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA TABLOSU 

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TEFE TÜFE Eylül 2021 Kira Artış Oranı: % 15.78

Eylül Ayı Kira Zammı Tutarı: 157.80 TL

Eylül 2021 Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 1.157.80 TL

kira artış oranı hesaplama

EV SAHİBİ KİRAYA NE ZAMAN ZAM YAPAR, KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye'de imzalanan kira sözleşmeleri üzerinde aksini gösteren bir madde bulunmadığı takdirde 1 yıllık yani 12 aylık olarak düzenlemiş olarak kabul edilir. Ancak kira sözleşmesi maddeleri arasında  bunun aksini gösteren "kira sözleşmesi 6 ay geçerlidir", "kira sözleşmesi 2 seneliktir" gibi ibareler bulunuyorsa bu durumda sözleşme üzerinde geçerli olan tarih kabul edilir ve uygulanır. 

Bu tarihin dolmasına rağmen iptal edilmeyen kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş kabul edilir. Bu durumda ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Kira sözleşmesinin yenilendiği ay içerisinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları arasında bulunan 12 aylık TÜFE ortalaması resmi kira artışı için uygulanabilecek taban zam sınırıdır. 

eylül-ayı-kira-artış-oranı-açıklandı

KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Kira artışı hesaplama 2021 işleminde o ay için açıklanan enflasyon rakamları kullanılır. Yapılan güncelleme ile bu rakam 2021 yılı için 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin Ağustos ayı sonu itibari ile kira sözleşmesi sona eren ve Eylül ayında zamlı kira ödeyecek olan kiracıların kira artış oranı TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyonu rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalamasıdır. 

Bu rakam ev sahiplerinin kiracılarına uygulayabilecekleri en üst zam sınırı olarak kullanılır. Ancak kiracı ile ev sahibinin karşılıklı anlaşması ve rızası ile daha düşük bir rakam üzerinde anlaşma yapılarak sözleşmenin yenilenmesi de mümkündür. Örneğin ev sahibi o ay için açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 15 olsa dahi dilediği takdirde kiracısına yüzde 5 oranında zam yaparak sözlemesini yenileyebileceği gibi hiç zam yapmadan da kira sözleşmesi yenilenebilir. 

Ancak 12 aylık TÜFE ortalaması yüzde 15 ise ev sahibi durumda kiracısı razı gelse dahi yasal sınır aşıldığı için yüzde 16 oranında zam yapamaz. Bu zammı yapması kanunen yasaklanmış durumdadır. 

EYLÜL 2021 İŞYERİ KİRA ARTIŞ ORANI! İŞYERİ KİRALARINA KAÇ TL ZAM GELDİ?

Yapılan kanuni düzenleme ile işyeri kira artış oranı için de 12 aylık TÜFE ortalaması sınırı getirilmiş olup, işyeri sahipleri de kiracılarına yukarıda yer alan hesaplamay göre zam yapma hakkına sahiptir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@