Kira artış oranında hesaplama değişiyor! TÜFE ÜFE hangi veriler kullanılacak? Enflasyon sınırı geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kira artış oranlarına ilişkin çok önemli bir açıklamada bulundu. Enflasyon oranları üzerinden bir değerlemede bulunan Kurum bir çalışma yapıldığını söyledi.

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 17:22 25.05.2022 - 17:23 Mustafa Karagöz

Kira artış oranlarında son 12 aylık TÜFE oranları uygulanıyor. Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı düzenleme kapsamında; TÜİK tarafından her ayın 3'ünde açıklanan son veriler ile aylık kira artış yenileniyor. 

Mayıs ayında açıklanan TÜİK verileri sonrasında aylık kira artış oranı; son enflasyon verisi ile yüzde 34.4 olarak ilan edilmişti. TÜFE oranlarının kullanıldığı hesaplamalarda ise yeni düzenleme olabileceğine ilişkin bir son dakika açıklaması geldi. 

ÇEVRE BAKANI KURUM'DAN KİRA ARTIŞ ORANI AÇIKLAMASI

Kira artış oranlarının yüzde 35 seviyelerine ulaşması, bu oranların önümüzdeki aylarda artma ihtimali, gelecek yıl enflasyon oranları düşse de 12 aylık veriler kapsamında kira artış oranlarının halen çok yüksek seviyelerde kalacak. Bu nedenle 12 aylık TÜFE oranları üzerinden yapılan hesaplamalarda yeni bir çalışma yapıldığı açıklandı. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Murat Kurum, İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yer aldı. Burada düzenlenen temel atma töreninde konuşan Çevre Bakanı Kurum konut sektörüne dair merak edilen başlıkarda açıklamalarda bulundu. Gündemin temel konularından biri haline gelen kiralık daireler için açıklamada bulunan Bakan Murat Kurum şuanda mevzuatın belli olduğunu ancak bir düzenleme olacağını söyledi.

Bu noktada süre de veren Çevre Bakanı Kurum "Mevzuat belli, kira artış oranı enflasyon oranını geçemez. Bu konuda bir düzenleme yapıyoruz. 1 hafta 10 gün içinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

FAHİŞ ZAM YAPAN EV SAHİPLERİNE UYARI! 

Konuşmasının devamında kira fiyatlarında bazı ev sahiplerinin yapmış olduğu fahiş zamlara da değinen Bakan Kurum, fırsatçılığa müsade etmediklerini bundan sonra da etmeyeceklerini söyledi. Bakan Kurum fahiş kira zamları hakkında da "Durumu fırsat görüp enflasyon ve kira artış oranı açıkladı, bu artış oranı üzerinde bir artış söz konusu ise bununla ilgili hem adli hem hukuki süreci takip ediyoruz. Düzenleme de bunlarla ilgili de çalışacağız. Fırsatçılığa müsaade etmeyeceğiz. Fahiş artışları takip ediyoruz. Denetimlerimiz devam ediyor." açıklamasında bulundu. 

TAVAN KİRA FİYAT DÜZENLEMESİ

Tavan kira fiyatı uygulamasına dair düzenleme iddiaları hakkında da konuşan Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ilgili bakanlıklarla ortak bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini ifade eden Bakan Kurum, kira artışlarının takibi ve kira artışlarının bedelleri noktasında düzenlemeler için bir çalışma yapıyoruz, dedi. Çalışmalar tamamlanınca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@