Kira Artışı Nasıl Hesaplanır Örnek

Kasım 2018 kira artış oranı bugün saat 10:00 itibari ile Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak. Peki, kira artışı nasıl hesaplanır?

Emlak Terimleri 05.11.2018 - 08:54 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Kasım 2018 kira artış oranı bugün saat 10:00 itibari ile Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak. Peki, kira artışı nasıl hesaplanır?

Konut kiralamalarında zam oranının hesaplanması için Borçlar Kanunu kapsamında açıklanan o ay ki ÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması temel alınmaktadır. Yani konut kira zammı hangi ay için hesaplanacaksa bir önceki ay açıklanan ÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması temel alınır.Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Ne Zaman Hesaplanacak?Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamaya göre Yeni Ekonomi Programı kapsamında kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanacak. Ancak Resmi Gazete de yayımlanan programın geçerlilik tarihi Ocak 2019 olarak belirlenmiş durumda. Yani kira artış oranı Ocak 2019 kira artış oranı döneminde TÜFE üzerinden hesaplanacak ancak bu tarihe kadar olan Kasım ayı kira artış oranı ve Aralık ayı kira artış oranı ÜFE üzerinden hesaplanmaya devam edilecek. Örneğin Kasım 2018 döneminde konut kirası zammı yapılacaksa bu durumda Ekim 2018 ÜFE oranları 12 aylık ortalaması temel alınarak hesaplama yapılaca.  Bu şekilde hesaplamalar yapılcak ve o ay için uygulanacak olan zam oranı üzerinden yeni kira bedeli hesaplanacak. Ekim 2018 Kira Artış Oranı Hesaplaması ÖrneğiAçıklanan rakamlara göre Ekim ayı kira artış oranı yüzde 21,36 olarak belirlendi. Yani ev sahipleri kiracılarına en fazla yüzde 21,36 oranında zam yapabilecek. Kira Artışı Nasıl Hesaplanır?Kira artışı Borçlar Kanunu kapsamında ÜFE üzerinden hesaplanıyor. Ancak hesaplamada direkt olarak ÜFE rakamları değil o ay için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması kullanılıyor. 

Yani yukarıdaki resimde de görüleceği üzere kira artış oranı olarak yüzde 21,36 oranının olduğu 12 aylık ortalamalara göre değişim rakamı kullanılacak. Buna göre kirası bin lira olan bir kiracının aylık kirası 213,60 lira zamlanarak 1.213,60 lira olarak uygulanacak. Kasım 2018 Kira Artışı Nasıl Hesaplanacak?Kira artışı hesaplaması yapılırken Kasım 2018 kira artışı ve Aralık 2018 kira artışı rakamları için hesaplamalar ÜFE üzerinden yapılmaya devam edilecek. Ocak 2019 kira zam oranı hesaplaması ise TÜFE rakamları üzerinden yapılmaya başlanacak ve 2 sene boyunca 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden kira artış oranı zammı hesaplaması yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomik program 2019 senesinden itibaren uygulamaya alınacağı için 2019 yılına kadar kira zam artışı hesaplaması ÜFE üzerinden hesaplanmaya devam edilecek. Kasım ayı kira zam oranı rakamlarının yanı sıra TOKİ satış ilanları, TOKİ kura sonuçları yanı sıra emlak haberleri, konut kredisi faiz oranları ve yeni konut projeleri hakkındaki gelişmeleri takip etmek için mobil uygulamalarımızı indirebilirsiniz...Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@