Kira Borçlarında Zamanaşımı Süresi Kaç Yıldır, Ev Sahipleri Üzerinden Kaç Yıl Geçen Kira Alacaklarını İsteyebilirler?

Kira borçları ile alakalı olarak merak edilen konulardan birisi de zamanaşımı mesele oluyor. Kira borçlarının zamanaşımı süresi kaç yıldır? Kaç yıllık kira borçları zamanaşımına uğrar?

Emlak Haberleri 12.12.2021 - 22:01 12.12.2021 - 22:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkuller üzerinden mülk sahipleri kira geliri elde edebilmekteler. Ancak bazen bu kira ödemelerinin yapılması zaman zaman aksayabiliyor hatta bazı kira borçları hiç ödenmiyor. Bu kira borçlarının ödenmesi için gerek ev sahipleri gerekse de iş yeri mülk sahipleri uzun uğraşlar verebiliyorlar. Kira borçları ödenmediği için ortaya ciddi mağduriyetler çıkabiliyor. Peki kira borçları için zamanaşımı mümkün mü? Ev sahipleri veya mülk sahipleri kira borçları için geriye dönük dava açabilirler mi?

GERİYE DÖNÜK KİRALAR İÇİN DAVA AÇILABİLİR Mİ?

Kira borçları ile alakalı olarak geriye ne kadar sürenin talep konusu olabileceği merak ediliyor. Türk Borçlar Kanunu'na göre ev sahipleri veya mülk sahipleri geçmişe dönük 5 yıllık kira borçları için adli süreç başlatabilirler. Daha öncesinin kira borçları ise kiracılardan talep edilemiyor. Ancak bazı özel durumlarda mahkemelerde farklı kararlar verebiliyorlar. Buna rağmen ilke olarak 5 yıl öncesinin kira borçları mahkemelerce konu edilemiyor.

KİRA BORÇLARINDA ZAMANAŞIMI NE KADARDIR?

Kira borçları ile alakalı olarak zamanaşımı olup olmadığı merak ediliyor. Bu konuda Türk Borçlar Kanunu'na göre kira borçlarına uygulanan zamanaşımı süresinin 5 yıl olarak uygulandığı biliniyor. 5 yılı geçen kira borçları için ev sahiplerine veya mülk sahiplerine ödeme yapılamayabiliyor. Ancak 5 yıllık zamanaşımı süresinin dolmasını beklemeden mahkemeye bu konuyu taşıyanlar bu zamanaşımında kurtularak kira alacaklarını tahsil edebilirler.

Öte yandan ev sahipleri kira alacağı bulunan kira borçlarını mahkemeye verdiklerinde kiracılar genellikle ödediklerini iddia edebiliyorlar. Bunun için de kira borçlarının ödendiğinin veya ödenmediğininm ispat edilmesi gerekmektedir. Ödeme ispatı yapılamayan 5 yıllık kira borçlarını ev sahipleri mahkeme aaracılığı ile tahsil edebiliyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@