Kira Borcunu Ödemeyen Kiracı En Hızlı Şekilde Nasıl Evden Çıkarılır?

Kira borçlarını ödemeyen kiracıların ev sahipleri tarafından evden çıkarılmak istenmeleri durumunda doğru yollar izlenmezse süre epey uzayabiliyor. Peki kiracı evden en hızlı şekilde nasıl çıkarılır?

Emlak Haberleri 16.02.2022 - 01:39 16.02.2022 - 01:39 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan en temel sorun kiracının kira borcunu ödememeleridir. Bu durumda kalan ev sahipleri de daha fazla mağdur olmamak için kiracıyı evden çıkarmak istemektedirler. Ancak kira sözleşmesinden dolayı kiracının evden çıkarılması için bazı süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Ev sahipleri doğru bir şekilde adım atmamaları halinde ise kiracıları evden çıkarmak için yıllarca bile beklemek durumunda kalabiliyorlar. Peki kiracı evden en hızlı şekilde nasıl çıkarılır?

KİRACININ EN ERKEN ŞEKİLDE EVDEN TAHLİYESİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle kiracının evden çıkarılabilmesi için haklı bir gerekçe bulunmalıdır. Eğer haklı bir gerekçe yoksa ev sahipleri istedikleri kadar hukuki yolları takip etsinler kiracı istemedikçe onları evden çıkaramazlar. Ancak kiracının kira borcunu ödememesi ev sahipleri için haklı gerekçe olmaktadır. Çünkü kiracı kira sözleşmesinin kendisine yüklediği bir sorumluluğu yerine getirmemiş ve sözleşmeyi ihlal etmiştir. Kira sözleşmesini sona erdirmek için ise izlenmesi gereken bazı hukuki süreçler vardır.

Hukukçulara göre kira borcunu ödemeyen kiracıları ev sahipleri bir an önce evden çıkarmak istiyorlarsa önerilen yol dava açmadan tahliye talepli icra takibi başlatmaktır. Eğer dava açılırsa mahkemelerin yoğunlukları, kiracının itirazları gibi konulardan dolayı sürecin oldukça uzama ihtimali bulunmaktadır. Hatta kiracılar bu şekilde yıllarca evden çıkarılamamaktadır. 

Ev sahipleri kira borcundan dolayı icra takibi başlatmaktadırlar. Ancak burada en çok yapılan hata sadece icra takibi başlatmaktır. Tahliye talepli icra takibi başlatılmazsa kiracıdan yalnızca kira borçları tahsil edilir ama evden tahliye edilmezler. Hatta ev sahipleri kira borcundan dolayı kiracının tahliye edilmesine dair talepte bulunma hakkını da kaybeder. 

Tahliye talepli icra takibi başlatıldığında kiracıya bu borç için tebligat gönderilir ve 30 gün içerisinde icra masrafları dahil kira borcunu ödemesi bildirilir. Bu süre içerisinde kiracı eksiksiz bir şekilde ödeme yapmaksa o zaman tahliye davası açılabilir. Bu şekilde kiracı hızlı bir şekilde evden çıkarılabilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@