Kira Fiyatlarına Yeni Düzenleme! Kiralık Ev Fiyatları Düşürülecek, Kiraya Zam Oranı İçin Yeni Sınır Gelecek

Son dönemde büyük bir kriz haline dönüşen kiralık ve satılık ev fiyatları hakkında yeni çalışmalar gündeme bomba gibi düştü. Hollanda formülü ile kiraya sınır ve zam oranı için yeni kurallar masada!

Emlak Haberleri 24.05.2022 - 07:40 24.05.2022 - 07:43 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan artış tüm dünyada büyük bir barınma krizine evrilirken, süreçten Türkiye aynı dönemde yoğun mülteci göçü alması nedeniyle daha fazla etkilenmişti. Konut üretiminin azalması, ancak talebin artması üzerine hem satılık hem de kiralık ev fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, özellikle de büyük şehirlerde yaşanan artış astronomik seviyelere ulaşmıştı. 

Süreçten en çok dar gelirli vatandaşlar olumsuz etkilenirken, fiyatı 1 milyon TL sınırını aşan konut fiyatları nedeniyle ev sahibi olamayan vatandaşlar, bir de yüksek kiralarla mücadele etmek zorunda kalmıştı. Hükümet yükselen kiralık ev fiyatların mercek altına alırken dünyada yaşanan kiralık ev krizinin çözümüne yönelik alınan önlemler üzerinden yeni bir yol haritası oluşturulmaya çalışılıyor. 

KİRALIK EV FİYATLARINA TAVAN SINIR GETİRİLEBİLİR Mİ?

Masada tartışılan en önemli maddelerden biri de Hollanda'da hayata geçirilen kiralık ev tavan fiyat uygulaması oldu. Hollanda'da rekor kıran kiralık ev fiyatı ile mücadele konusunda hayata geçirilen uygulamada ev kiraları için yasal sınır getirilmişti. Türkiye'de de benzen bir uygulamanın hayata geçirilmesi konusunda hükümet tarafından ekonomi kurmayları tarafından çalışma yapıldığı, ancak uygulamanın lokal olarak hayata geçirileceği iddia edildi. 

kiralık-evlerde-son-durum

Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir gibi kiralık ev fiyatlarının en çok arttığı büyük şehirlerde fahiş fiyat oluşumlarının görüldüğü ilçelerde fiyat belirlemeye gidilebileceği belirtiliyor. AK Partili kurmaylar tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin tamamı için değil bu. Örneğin daha çok İstanbul gündemde ve İstanbul’un belli bölgelerinde bu yüksek artışlar söz konusu. Bu bölgeler belirlenebilir ve buna göre oransal sınırlamalar getirilir. Hollanda bunu yaptı. Türkiye’de benzer bir uygulama tartışılıyor” ifadelerine yer verildi. 

ev kiralarına müdahale gelecek mi

KİRALIK EV ARZI ARTACAK, EV KİRALARI DÜŞECEK? ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELER?

Ev sahiplerinin henüz 5 senelik süre dolmadan kiracılarını TÜFE üzerinde zam yapmaya zorlaması da tepki çeken konular arasında yer alıyordu. Ev sahibinin keyfi zam yapması ve TÜFE oranını aşmamasını sağlamak adına da yeni önlemler gündeme alınırken TOKİ'nin kiralık yeni sosyal konut projeleri üretmesi, arzı arttırarak fiyatları düşürmek içinde yeni planların yapıldığı belirtiliyor. Yine devletin ev sahiplerinden aldığı vergide indirim yapması, kiralık ev projesi üreten inşaat firmalarına teşvik verilmesi gibi düzenlemelerde masada yer alıyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@