Kira Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır, Cezası Ne Kadardır?

Sahibi oldukları konutları kiraya vererek gelir elde eden vatandaşların istisnalar haricin kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. Peki kira gelir vergisi ödenmezse ne olur, cezası ne kadardır? 

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 23:57 01.11.2021 - 23:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de uygulanan vergilendirme sistemi ile tüm gelirler vergiye tabidir. Ancak bazı şartların ve durumların gerçekleşmesi durumunda istisna uygulanan ve vergi ödenmesine gerek kalmayan vatandaşlar da olabilmektedir. Vergi ödemesi yapılan bir husus da konutların kiralanması elde edilen kira gelirlerinden alınan vergidir. 

KİRA GELİR VERGİSİ NEDİR?

Konut sahipleri evlerini kiraya verdiklerinde bir gelir elde etme imkanı bulunuyorlar. Bu gelirin vergilendirmesine ise kira gelir vergisi denilmektedir. Tüm kira geliri elde edenlerin kira gelir vergisi ödemeleri zorunluluktur. Hatta bazı durumlarda kira geliri elde edilemese bile kira gelir vergisi ödemesi yapılabilmektedir. 

KİRA GELİR VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Kira gelir vergisinin hesaplanması için öncelikle elde edilen kira gelirine bakılmaktadır. Eğer bir konuttan yıllık 6.600 TL'den daha az kira geliri elde edilirse bu tutar için vergi istisnası uygulanmaktadır. Bu durumda olan vatandaşların beyanname vermesine de gerek yoktur. Kira gelir vergisi ödeyecekler eğer konutlar için vergi ödeyecekseler 6.600 TL'nin üzerinde kısım için vergi ödemesi yaparlar. 

Bazı ev sahipleri evlerinin kirasını düşük olarak gösterebilmekte ve eşe dosta kira almadan evlerini kiralayabilmektedirler. Böyle bir durumda kira gelir vergisi ödememezliği yapılamaz. Kira bedeli hiç yoksa veya olması gerekenden düşükse emsal kira bedeli uygulaması yapılıyor. Bir bina veya arazi için kira takdiri yapılmamışsa emsal kira bedeli emlak vergisi değerinin yüzde 5'i olarak kabul ediliyor. 

KİRA GELİR VERGİSİ CEZASI NE KADARDIR?

Kira gelir vergisi ödemesi yapılmaz veya hiç beyanname verilmezse bunun bazı yaptırımları bulunmaktadır. Öncelikle vatandaşlar istisna olan vergi verilmeyen 6.600 TL'lik kısmın avantajını kaybediyorlar. Bu tutar için de vergi hesaplaması yapılarak ödeme gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kira beyannamesi vermeyenlere kira gelirinin yüzde 5'i kadar ceza verilmektedir. Ayrıca aylık yüzde 1,40 yasal faiz uygulanmaktadır. Bunların yanında beyanname vermeyenlerden iki kat 1. derece usulsüzlük cezası verilebilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@