Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Tarih 31 Mart

Türkiye genelinde konut alımı ve konut stokları artmaya devam ediyor. Konut yanı gayrimenkul alımlarına paralel olarak ödenen kira gelirleri vergisi de aynı ölçüde artıyor.2021 yılı için 1 mart tarihinde başlayan kira beyannamesi süresinin 31 mart tarihi ile sona ermesi beklenirken 4 buçuk milyondan fazla kira geliri sahibinin beyanname vereceği açıklandı.

Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Tarih 31 Mart
Türkiye genelinde konut alımı ve konut stokları artmaya devam ediyor. Konut yanı gayrimenkul alımlarına paralel olarak ödenen kira gelirleri vergisi de aynı ölçüde artıyor.

2021 yılı için 1 mart tarihinde başlayan kira beyannamesi süresinin 31 mart tarihi ile sona ermesi beklenirken 4 buçuk milyondan fazla kira geliri sahibinin beyanname vereceği açıklandı. 4 buçuk milyonluk kesim için ticari ve zirai faaliyet gösterenler ile avukatlık gibi menkul sermaye geliri elde edenlerin yanında araç geliri dahil gayrimenkul sermaye geliri edenler ile gerçek kişi mükellefler bulunacak.

Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Tarih 31 Mart - Resim 1

6 Bin 600 Lira ve Altı Kira Beyannamesi Vermeyecek

Aylık kira gelir miktarı 550 lira veya altında olanlar kira gelirleri için beyanname düzenlemeyecekler. En düşük kira geliri 560 lira kira gelirinden alınacak, yaklaşık vergi miktarı ise 115,20 olarak uygulanacak. Beyanname verilmesinde gider ve götürü gider ayrımı dikkate alındığında yıllık 2 bin lira götürü gideri ödenmiş olması durumunda beyanname vermeye gerek kalmıyor.

Vergi beyannamesi verilmesi kapsamında kiracı ev sahiplerinin beyanname vermesi gerekirken, hisseli mülklerde ortakların her birinin hissesine düşen payın istisna sınırını aşması halinde beyan gerçekleşmesi gerekecek.

Vergi İadesinde Değişikliğe Gidildi

Konut kira gelirlerinde sınır 6 bin 600 lira olarak belirlenirken, işyeri kira gelirlerinde muafiyet sınır 49 bin lira olarak hesaplandı. İşyeri kira geliri elde edenlerin vergi ödemelerine yönelik yapılan değişiklik sonrası stopajdan daha az vergi geliri çıkanlara ödenen vergi iadesini geçmiş yıllarda alanlar bu yıl vergi iadesi alamayacak. Yüzde 10 oranına kadar beyan edilen eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen kira gelirlerinden düşülebilecek.

Kira beyanlarının yapılmaması durumunda cezalı vergi gelir vergisi üzerinden hesaplanarak tahsil edilecek