Kira Geliri Olan Ev Sahipleri Dikkat! Gelir Vergisi Beyanname Dönemi Başladı

Ev sahipleri için kira gelir beyannamesi için beklenen tarih geldi. 2020 senesinde sahip olduğu taşınmazı kiraya veren ve bu kiralama işlemi üzerinden gelir elde eden kişiler için kira gelir vergisi ödeme dönemi başlıyor.

Kira Geliri Olan Ev Sahipleri Dikkat! Gelir Vergisi Beyanname Dönemi Başladı

Ev sahipleri için kira gelir beyannamesi için beklenen tarih geldi. 2020 senesinde sahip olduğu taşınmazı kiraya veren ve bu kiralama işlemi üzerinden gelir elde eden kişiler için kira gelir vergisi ödeme dönemi başlıyor. Kira geliri elde eden ev sahipleri ilk olarak beyannameleri verecekler. Ardından da tahakkuk eden vergilerini ödeyecekler.

KİRA GELİR İSTİSNASI TUTARI 2021 KAÇ TL?

Kira geliri elde eden kişiler için her sene belirlenen oranlarda kira gelir vergisi istisnası tutarı uygulanmaktadır. Kira gelir vergisi istisnası 2021 yılı için 6 bin 600 lira olarak uygulanmaktadır. Yani 2020 yılında sahibi olduğu taşınmazı kiraya vererek 6 bin 600 liradan daha yüksek tutarda gelir elde eden kişiler kira gelir vergisi öderken bu tutarın altında kalan kişiler ise vergi ödemeyecek.

Beyanname vermeyen kişiler adlarına vergi tahakkuk etmedikleri için ödeme de yapmayacaklar.

2021 YILI KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA

Konu hakkında açıklama yapan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık "Götürü gider yönteminde, mülk sahiplerinin 2020’de elde ettiği kira gelirleri için ne kadar vergi ödemeleri gerektiği tablodan görülebilir. Örneğin aylık 2 bin lira, yıllık 24 bin lira kira geliri elde eden mülk sahibinin, 2 bin 219 liralık gelir vergisi ödemesi gerekecek. Önce istisnayı (6 bin 600 lira) sonra yüzde 15 götürü gideri (2 bin 610 lira) düşüp, 14 bin 790 lira matrah üzerinden, yüzde 15 oranı üzerinden vergi hesaplanacak. Gerçek gider yönteminde ise yüzde 15’lik sınıra tabi olmaksızın belgeli giderler kira gelirinden düşülebiliyor. Ancak söz konusu belgelerin beş yıl boyunca saklanması gerekiyor. Maliye yetkilileri inceleme başlatırsa bu belgelerin yetkililere gösterilmesi gerekiyor" sözleri ile vergi ödemesi hakkında merak edilen soruları yanıtlamış oldu.

Gelir vergisi oranı yüzde 15 seviyesinden başlarken vergi matrahı uygulanan vergi oranı matrahın yükselmesi ile beraber oranlarda artarak sırası ile yüzde 20, yüzde 27, yüzde 35 ve yüzde 40 seviyesine kadar çıkıyor.