Kira Kıskacındaki AVM'lere Açılış İzni! AVM'ler Hangi Günler Ve Saatlerde Açık Olacak?

Türkiye'de 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05:00'dan itibaren kademeli normalleşme dönemine geçiş yapılıyor. 1 Haziran 2021 Salı Saat 05:00'a kadar sürecek olan kademeli normalleşme döneminde AVM'lere izin çıktı. AVM'ler nasıl açılacak? AVM'ler hangi günlerde ve hangi saatlerde açık olabilecekler.

Kira Kıskacındaki AVM'lere Açılış İzni! AVM'ler Hangi Günler Ve Saatlerde Açık Olacak?

Türkiye'de tam kapanma döneminin ardından 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05:00 itibariyle kademeli normalleşme dönemi başlıyor. Kademeli normalleşme döneminde uygulanacak olan kuralları İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile bildirdi. Bu genelgede açık olacak olan iş yerleri ve uygulanacak olan kuralar belirlendi. Alışveriş Merkezleri (AVM) için de yeni bir uygulamayı devreye sokan İçişleri Bakanlığı kısmen de olsa AVM iş yerleri için müjdeli haberi verdi.

AVM'LERE İZİN ÇIKTI

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre AVM'lerin açılmasına izin verildi. Aylardır kira ödeyememe sorunu yaşayan AVM'Ler 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibariyle açılabilecekler. AVM'lerin açılış ve kapanış saatleri de belirlendi. Buna göre AVM'ler sabah 10:00'da kapılarını açabilecekler. AVM'lerin kapanış saatleri ise saat 20:00 olacak.

AVM'lerin tam gün sokağa çıkma yasaklarının olduğu günler açılamayacakları bildirildi. Bu kapsamda AVM'ler 1 Haziran'a kadar Cumartesi ve Pazar günleri açık olamayacaklar. Ancak Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri AVM'lerde vatandaşlar hizmet alabilecekler. Belirtilen gün ve saatlar dışında ise AVM'lerin kapıları kapalı olacak ve hizmet veremeyecekler.

TÜM İŞ YERLERİ AÇILAMAYACAK

Öte yandan AVM'lerin kapılarını açacak olmasının detayları da gelmeye başladı. Buna göre AVM içerisindeki tüm iş yerleri açılamayacak. AVM'lerde olan sinema ve oyun salonları kapalı kalmaya devam edecekler. Ayrıca yeme içme yerleri de müşteri kabul edemeyecekler. Ancak paket servis imkanını kullanabilecekler.

KİRA DARBOĞAZINDAKİ AVM'LERE CAN SUYU!

AVM'lerin açılacak olması AVM iş yerleri için büyük bir heyecana neden oldu. Bu iş yerleri aylardır yüksek kira bedelleri arasında eziliyorlardı. Kapalı oldukları için kiralarını ödeyecek kadar gelir kazanamayan AVM'ler kısmi olarak gerçekeleşcek olan bu açılma ile biraz olsun rahatlayabileceklerini düşünüyorlar. AVM'lere müşteri kabulünün başlaması koronavirüs tedbirleri kapsamında olacağı ve kalabalıklara izin verilmeyeceği de bildirildi.

SONRAKİ HABER