Kira Kontratı Örneği 2019

2019 yılına ait olan kira kontratı örneği ve kira sözleşmesi şartlarını sizlerle paylaşıyoruz. Kira sözleşmesi nedir, nasıl doldurulur, nelere dikkat edilmeli?

Emlak Terimleri 17.01.2019 - 09:40 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

2019 yılına ait olan kira kontratı örneği ve kira sözleşmesi şartlarını sizlerle paylaşıyoruz. Kira sözleşmesi nedir, nasıl doldurulur, nelere dikkat edilmeli?

Taşınmazların kiralamasında hem kiraya veren taşınmaz sahibinin hem de kiralayan kiracının haklarının korunması ve kiralama şartlarının belirlenmesi için kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Kira Sözleşmesi Nedir?Taşınmaz malların sahipleri ile belirli süreli olarak bu taşınmazı kullanmak isteyen kişiler arasında düzenlenen, kiralanan taşınmazın kiralama bedeli, kiralama süresi ve kiralama tutarı gibi şartları belirleyen özel sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir Kira sözleşmesi düzenlenen taşınmazın tipine göre bağlı olarak değişmekle beraber konut / ev kira sözleşmesi ve işyeri kira sözleşmesi olmak üzere 2 farklı şekilde düzenlenmektedir.Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?Taraflar arasında zaman içerisinde oluşabilecek her türlü anlaşmazlığın çözümü için kullanılabilecek en etkili yöntem kira sözleşmesidir. Bu nedenle sözleşmenin soru işaretine yer vermeyecek şekilde doldurulması çok önemlidir. Özellikle de yüksek tutarlı kiralamalarda noter onaylı kira sözleşmesi yapılması önerilmekle beraber kira sözleşmelerinde noter onayı olması zorunlu değildir.Yine tarafların sonradan oluşabilecek anlaşmazlıklarda hak kaybı yaşamaması adına hazırlanan kira sözleşmesini öncesinde bir avukata danışmaları gerekir. Eğer böyle bir imkan bulunuyorsa hem kiraya verenin hem de kiracının hazır olduğu bir toplantıda kira sözleşmesini avukatın hazırlaması tercih edilebilecek en doğru yöntemdir. Zaten işyeri kira sözleşmesi doldurulurken genelde işyeri sahipleri bu yöntemi tercih etmektedir.Kırtasiyelerde hazır olarak satılan kira sözleşmesi formu bulunmakta olup bu formun alınarak eksiksiz bir şekilde doldurulması ve ardından tarafların formu imzalaması yeterlidir. Kira sözleşmesi doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;
  • Kiralanan taşınmazın sahibi ile kiralayan kişinin ismi ve açık adresleri kira sözleşmesinde yer almalıdır.

  • Kiralanan taşınmazın açık adresi, kira süresinin başlangıç tarihi ve belirtilmek isteniyorsa (belirli süreli kira sözleşmesi düzenleniyorsa) kira sözleşmesi  bitiş tarihi yazılmalıdır.

  • Kira sözleşmesinin olmazsa olmazı hiç tartışmasız kiralanan taşınmaz için ödenecek olan aylık kira tutarı ve bu kiranın ödeneceği tarihtir.

  • Depozito alınıyorsa depozito tutarı, depozitonun neyin teminatı olarak alındığı ve geri ödeme koşulları belirtilmelidir.

  • Kiralanan taşınmazın içerisinde teslim edilen demirbaşlar mutlaka kira sözleşmesine ayrıntılı olarak eklenmelidir. Yine taşınmazın boyalı olarak teslim edilip edilmediği, boyalı olarak geri alınacağı gibi özel koşullar bulunuyorsa bunlarda sözleşmeye eklenmelidir.Kira Kontratı Hangi Durumlarda Feshedilir?Kira kontratı bazı durumlarda feshedilebilmektedir. 2 Şubat 2011 yılında yürürlüğe giren yeni Borçlar Kanunu gereğince bu fesih işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu kanuna göre eğer kiracı kira bedelini zamanında ödemez ve geciktirme yaşanırsa öncelikle konut sahibi kiracıya yazılı belge ile son ödeme tarihi bildirecektir. Hem konutlarda hem de iş yerlerinde bu son ödeme süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında kira bedeli ödenmezse kira sözleşmesi feshedilir ve gayrimenkulün tahliyesi gerçekleştirilir.Kiracı yapılan kontrata uyduğu sürece mal sahibi tarafından keyfi olarak çıkarılamaz. Kontrat üzerinde belirtilen süre gelmeden hiçbir problem yokken yasal yollarla da kiracısının çıkmasını talep edemez. Kiracının ölmesi durumunda yasal mirasçıları kira sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir veya aynı şartlardan kira bedelini ödeyerek kontratı devam ettirebilir. Sıkça rastladığımız bir durumla karşılaşmamak için mal sahibinin de kiracının da kontrat yapması son derece önemli olmaktadır.2019 KİRA KONTRATI ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...2019 KİRA KONTRATI ÖRNEĞİ 

Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@