Kira Ödemeden Kaçan Kiracıdan Ev Sahipleri Kira Borçlarını Nasıl Tahsil Ederler?

Kirasını ödemeden kaçan kiracı sorunu sıklıkla karşılaşılabilen problemler arasında yer almaktadır. Ev sahipleri kirasını ödemeden kaçan kiracılar hakkında hangi işlemleri yapmalıdırlar?

Emlak Haberleri 22.12.2021 - 02:20 22.12.2021 - 02:20 Engin Uzunoğlu

Ev sahiplerinin en çok karşılaşmak istemedikleri sorunların başında bir kiracının kirasını ödemeden kaçmasıdır. Böyle bir durumda kiracıdan kira borcu tahsilatı yapmak oldukça güç bir mesele haline dönüşmektedir. peki böyle bir durumda ev sahipleri nasıl hareket etmelidirler? hangi yollara başvurulursa ev sahipleri kiracılardan bu kiraları tahsil edebilirler?

KİRACIM KİRA BORCUNU ÖDEMEDEN KAÇTI NE YAPMALIYIM?

Kiradaki bir ev için kiracının en önemli yükümlülüğü öderme periyotlarını aksatmadan kira ödemelerini yapmasıdır. Ancak çok sayıda kiracı kira borçlarını ödeme konusunda sıkıntıya düşebiliyorlar. Özellikle son dönemlerde ülke ekonomisinin olumsuz ortamından dolayı çok sayıda kiracı kısıtlı imkanlardan dolayı kira ödemelerini yapamayabiliyorlar. Ev sahiplerinin bir kısmı bu durumu anlayışla karşılasa da kiracılar tarafından bu anlayış suistimal edilebiliyor. Kira borçları biriken kiracı bu borçlardan kaçarak kurtulabilme yolunu deneyebiliyor. İşte tam bu noktada ev sahiplerinin atmaları gereken adımların çok kritik önemi bulunuyor. 

KAÇAN KİRACIDAN KİRA BORÇLARI NASIL TAHSİL EDİLİR?

Bir kiralık evde kiracı kira ödemeden kaçmışsa ev sahiplerinin ilk yapmaları gereken tebligat yoluna başvurmak olmalıdır. Ancak kaçan kiracının adresinin belli olmaması burada sorun teşkil etmektedir. Tam bu noktada ev sahiplerinin yapmaları gereken hamle tebligatın noter aracılığı ile göndermektedir. Çünkü diğer türlü gönderilen tebligat kiracıya ulaşmayacak ve hukuken tebligat gönderilmiş sayılmayacaktır. Ancak kira sözleşmesi noter aracılığı ile yapılmış ise sözleşmedeki adres kiracının hukuken tebligat adresidir. Kiracı o adreste olmasa dahi tebligat yapılmış sayılır.

Tebligatın ardından ev sahipleri kiracıya kira borçlarından dolayı icra işlemlerini başlatabilirler. Bu yolla kira ödemeden kaçan kiracıdan kira borçları tahsil edilebilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@