Kira Ödemek Canına Tak Edenlere TOKİ'den 1+1 Konutlar 940 TL, 2+1 Konutlar 1.160 TL Taksitle Satılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) dar gelirli aileleri makul fiyatlar ve düşük taksitlerle ev sahibi yapmaya devam ediyor. 

Toki 09.11.2021 - 19:48 09.11.2021 - 19:48 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev sahibi olmanın oldukça yüksek maliyetlere ulaştığı bugünlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konut satışlarının önemi bir defa daha ortaya çıktı. Piyasa fiyatlarına göre ev sahibi olmalarının ihtimali bile bulunmayan dar gelirli vatandaşlar TOKİ'nin konut projelerinden ev satın alma imkanına sahip olabiliyorlar. 

TOKİ 81 İLDE KONUT İNŞA EDİYOR

TOKİ tarafından Türkiye'nin hemen hemen 81 ilinde de konut projeleri yapılıyor. Bu konut projelerinde satış durumuna gelen konutlar ise belirli şartlar altında vatandaşların satın alabilmeleri için satışa çıkarılıyor. TOKİ konut satış ilanları kurumun resmi internet sitesi üzerinden duyuruluyor. Bu ilanlardaki yönlendirmelere göre hem dar gelirli aileler hem de orta gelirli aileler makul fiyatlarla ev sahibi oılabiliyorlar.

MİLYONLARCA VATANDAŞ KİRADAN KURTULDU

TOKİ'nin inşaat sektöründe Türkiye'de oldukça güçlü bir görünümü bulunuyor. Toplu konut projeleri ile bugüne kadar 1 milyon adetten fazla konut vatandaşlara satıldı ve bu konutların da anahtar teslimleri yapıldı. Bu şekilde aileleriyle beraber milyonlarca vatandaş her ay kira ödemek yerine TOKİ'ye taksit ödeyerek ev sahibi olma fırsatını elde etmiş oldular.

TOKİ'DEN KONUT SATIN ALMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

TOKİ'den konut satın almak vatandaşlara çeşitli avantajlar da sağlıyor. Öncelikle piyasa fiyatlarının altında konut satışları yapılabiliyor. TOKİ'nin ucuz fiyata konutları inşa etmesi vatandaşlara da uygun fiyatla konut satışı yapılmasına imkan tanınıyor. Vatandaşlar satın almak istedikleri konutların tüm satış fiyatlarını peşin ödemiyorlar. Bazı şartlara göre 120 ay, 180 ay ve 240 ay gibi taksitlerle konut sahibi olunabiliyor. En kritik avantaj ise TOKİ'den taksitle konut satın alan vatandaşların taksitlerinin anahtar teslimlerinin yapılmasının ardından başlaması oluyor.

TOKİ'DEN 180 AY VADEYLE KONUT SATIŞI

TOKİ'nin yayınladığı konut satış ilanına göre Bartın'ın Merkez ilçesinde Dallıca Köyü'nde yapılan konut projesinde 42 adet 1+1 konut ve 59 adet 2+1 konut kuralı satış yöntemiyle satışa çıkarıldı. Bu konutlardan satın almak isteyen vatandaşlar 19 Kasım'a kadar başvurularını gerçekleştirebilecekler. TOKİ bu konutların satışları hakkında maliyet açıklaması da yaptı. 

toki konut satış ilanı-2

TOKİ tarafından verilen bilgilere göre 1+1 konutların fiyatları 193 Bin TL'den 261 Bin TL'ye kadar değişebiliyor. Bu konutlar için vatandaşlara yüzde 12 peşinat ödenmesi durumunda 180 ay vade imkanı veriliyor. Vatandaşlar 943 TL taksit ödeyerek bu projeden 1+1 ev sahibi olabiliyorlar.

Aynı projedeki 2+1 evlerin fiyatlarının ise 238 Bin TL ile 261 Bin TL arasında değiştiği bildirildi. Bu evler için de yüzde 12 peşinat ödemesi ile 180 ay vade imkanı elde edilebiliyor. Ayda 1.168 TL taksitle 2+1 ev satın alınabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@