Kira ödemek yerine kredi taksiti öderim devri kapandı! Konut kredisiyle ev almak hayal oldu

Türkiye'de yükselen ev fiyatları ve bankaların faiz oranları nedeniyle kira yerine kredi taksiti ödeyip ev sahibi olma devrinin sonuna geliniyor. Vatandaşlar, artık konut kredisiyle ev alamıyor.

Emlak Haberleri 21.04.2022 - 09:41 21.04.2022 - 09:42 Büşra Uluşen

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de 120 metrekare bir evin fiyatı 1 milyon liranın üzerine çıktı. Bu azami fiyat bölge bölge değişiklik gösterirken megakent İstanbul'daki evlerin fiyatı 1 milyon 650 bin lirayı buldu. 

Kiraların erişilmez seviyelere ulaşmasıyla, daha önceden ' kira ödemek yerine kredi öder ev sahibi olurum ' düşüncesi bitti. Yüksek konut fiyatları ve yüksek faiz oranları nedeniyle konut kredisiyle ev sahibi olmak artık hayal oldu. 

Konut kredisiyle ev sahibi olma devri kapanıyor

Merkez Bankası'nın verilerine göre ortalama bir evin 1 milyon lirayı bulmasından sonra konut kredisi çekmek zorlaştı. Eski dönemlerde 150 - 200 bin lira kredi çekiliyor ve uygun taksitler ile ev sahibi olunabiliyordu. Ancak gelinen noktada ev fiyatlarının 1 milyon lirayı aşmasıyla, bu tutarlarda kredi çekmek isteyen kişilerin aylık ödemesi gerek taksit tutarı 20 bin liraya çıktı. Günümüz şartlarına bakıldığında da aylık 20 bin TL kredi taksiti ödeyebilecek kişi sayısı oldukça az. 

Yarı yarıya birikim şart

Kamu bankaları konut kredisini yüzde 1,29 faiz oranıyla veriyor. Ancak bu oran ödenecek tutarın katlanmasını engellemiyor. Bankalar genellikle ekspertiz değeri 500 bin TL ve altı olan evler için değerinin yüzde 90'ına kadar; ekspertiz değeri 500 bin TL ve üstünde olan evler için de değerinin yüzde 80'i kadar kredi sağlıyor. 

Kredi oranları, yüksek fiyatlar gibi unsurlar göz önüne alındığında ise İstanbul'da orta halli bir daire almak isteyen kişileri daha önceden en az 300 bin liralık bir birikim yapmış olması gerekiyor. 

Konut kredileri her ne kadar bazı durumlarda kurtarıcı olsa da gelinen son noktada çekilen kredi tutarı kadar faiz ödemek durumunda kalınıyor. Kamu bankasından en düşük faizle 1 milyon 300 bin TL kredi kullanan bir kişinin 10 yıl vadenin sonunda ödeyeceği miktar 2,7 milyon lira civarında oluyor. Bu miktar özel bankaların yüksek faiz oranlarıyla daha da artıyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@