Kira Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Kirayı ödemeyen kiracının çıkarılma yöntemleri bulunmaktadır. Eğer sadece kira bedelinin almak istiyorsanız icra yoluna başvurabilirsiniz. Fakat bunun dışında kiracıyı çıkarmak istiyorsanız eğer yasalarla bu durumu gerçekleştirilmektedir. Yasalara göre kiracının çıkarılmasının üç yolu vardır.

Kira Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Kirayı ödemeyen kiracının çıkarılma yöntemleri bulunmaktadır. Eğer sadece kira bedelinin almak istiyorsanız icra yoluna başvurabilirsiniz. Fakat bunun dışında kiracıyı çıkarmak istiyorsanız eğer, yasalarla bu durum gerçekleştirilmektedir. Yasalara göre kiracının çıkarılmasının üç yolu vardır.

1. İki Haklı İhtar Aracığıyla Ödemesini Yapmayan Kiracının Tahliyesi

Kira ödemeyen kiracıya iki kez yazılı ve haklı ihtar çekilebilme hakkı bulunmaktadır. Eğer ihtara rağmen kira ödenmezse tahliye davası açılır.

İki İhtarın Gönderilme Zamanları Nelerdir?
* Ev sahibi kira sözleşmelerinin ilk yılının içerisinde kiracıya iki haklı ihtarda bulunabilme hakkı vardır.
* Kira sözleşmesinde 1 yıl aşıldığıysa eğer her kira yılı içinde iki ihtar gönderilebilir.

2. Temerrüt Yolu İle Ödeme Yapmayan Kiracının Tahliyesi

Temerrüt yolu aracığıyla kira ödemeyen kiracıyı tahliye etmek mümkündür. Bunu yapmak için kiracıya yazılı bir ihtar hazırlanıp gönderilir. Bu ihtarda kira bedelinin 30 gün içerisinde ödenmesi gerektiği belirtilir. Ayrıca ödenmemenin gerçekleşmemesi durumunda sözleşmenin feshedileceği yazmaktadır.
Bu yol sadece kira bedelini almak için değildir. Ayrıca yan ödemelerin yapılmaması da geçerli tahliye nedenidir. Yan ödemelerden olan aidat içinde kiracıya ihtar gönderilebilir. Bu ödeme 30 gün içerisinde yapılmalıdır. Yoksa sözleşme feshedilir. Kiracı da icra ile çıkartılır.

Kiracı ilk ihtarı aldıktan sonra ödemeyi gerçekleştirse bile ilk ihtarı almış olacaktır. Aynı şekilde ikinci haklı ihtardan sonra kirayı ödese de iki ihtar almıştır. Ayrıca kiracı kira yılının sonunda evden çıkarmak mümkündür.

Temerrüt yolunda 30 gün içinde kira ödenmesi durumda icra yoluna başvurulmaz. Fakat temerrüt ihtarı ilk ihtar niteliğinde olacaktır.

3. İcra Yolu ile Kiracının Tahliyesi
Kiranın ödemesini yapmayan kiracı için gerçekleştirilecek diğer bir yöntem tahliye talepli icra takibi başlatmaktır. Bu yönteme hem ödenmeyen kira ücretleri hem de kiracının tahliyesi istemek için başvurulur.

Tahliye talepli icra takibi çoğunlukla tahliye davalarında karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde daha kolay ve hızlı bir karar alma şansı bulunur.

Bu yol ile kiracıya ödeme gerçekleştirmesi için 7 gün içinde itiraz et veya 30 gün içinde ödemeni yap denilir. Yoksa cebri icra yoluna başvurulur. Tahliye talepli icra takibi ile kiracı çıkarmak için verilen süreler bu şekildedir.

SONRAKİ HABER