Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Artık Hayal Oldu!

Türkiye'de ev sahipliği oranı giderek düşerken kira öder gibi ev sahibi olmak ne yazık ki artık pek mümkün görünmüyor. İşte o çarpıcı rakamlar!

Emlak Haberleri 29.06.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Türkiye'de ev sahipliği oranı giderek düşerken kira öder gibi ev sahibi olmak ne yazık ki artık pek mümkün görünmüyor. İşte o çarpıcı rakamlar!

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler için umutlar azalırken yükselen konut kredisi faiz oranları da umutları kırdı. Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?Ne yazık ki yükselen faiz oranları nedeni ile kira öder gibi ev sahibi olmak imkansız hale geldi. TÜİK tarafından açıklanan ortalama konut fiyatları ile şu anda ortalama bir ev sahibi olmak isteyen kişilerin en azından 300 bin lira ödeme yapması gerekiyor. Bu evi 120 ay vadeli konut kredisi çekerek almak isteyen kişilerin yüzde 20 peşinat verme zorunluluğu bulunduğu için en az 60 bin lira nakit ödeme yaptıktan sonra kalan 240 bin lirayı konut kredisi çekme hakkı bulunuyor.Şu anda en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.55 olarak uygulanıyor ancak Ziraat Bankası bu oranı sadece 100 bin liraya kadar olan konut kredisi talebinde uyguluyor. Bizim hesaplayacağımız kredi 240 bin lira olduğu için ICBC Bank ya ING Bank tarafından uygulanan 1.59 faiz oranı rakamını temel alarak hesaplama yapmamız gerekiyor. 120 ay vadeli 240 bin lira konut kredisi çeken bir kişinin aylık ödemesi ise 4 bin 449 liraya denk geliyor. Yine TÜİK ortalama kira verilerine göre Türkiye'de ortalama kira ücretleri ise 1.500 lira gibi bir ortalamaya sahip. Yani mevcut kredi faiz oranları ile kira öder gibi ev sahibi olmak bir yana vatandaş kiranın nerede ise 3 katı tutarında ödeme yapmak zorunda kalıyor ki bu da mevcut koşullarda ne yazık ki konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı oldukça mantıksız bir hale getiriyor. Konut Satışları Dibe Vurdu! Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satışları da dibe vurdu. Eilnde parası olan kişiler yüksek faizi değerlendirerek konut yatırımı yapmak yerine parayı faize yatırmayı tercih ederken elinde nakit birikimi olmayan kişilerde çok istemelerine rağmen yukarıda yer alan hesap tablosu nedeni ile çok istemelerine rağmen ev sahibi olamıyor. TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri her ay biraz daha düşerken inşaat firmaları ve müteahhitler tarafından yapılan tüm kampanyalara rağmen konut satış rakamları bir türlü yükselmiyor. Zaten Mayıs 2019 konut satış istatistikleri rakamları ile ortaya çıkan ipotekli konut satış rakamlarında yaşanan yüzde 83'lük düşüş tek başına bunun nedenini ortaya koydu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@