Kira, prefabrik ev, betonarme konut, tadilat yardımları için başvurular nereye yapılır?

Barınma yardımı Haziran 2022 dönemi başvuruları açıldı. Barınma yardımı başvurusunda bulunacak olanlar için başvuruların nereye nasıl yapılacağını, şartların neler olduğunu adım adım aktarıyoruz.

Emlak Haberleri 30.05.2022 - 17:33 30.05.2022 - 17:33 Mustafa Karagöz

Haziran 2022 dönemi barınma yardımı başvuruları başlayacak. Destek almak için nitelikleri uygun olan ailelere binlerce TL'lik destek ödemesi yapılacak. Aile Bakanlığı'nın aracığı olacağı destek ödemeleri için başvurular ise ilçe bakanlık birimlerinden tamamlanacak. İşte Aile Bakanlığı'nın 2022 destekleri. 

AİLE BAKANLIĞI'NIN 2022 HAZİRAN BARINMA YARDIMI DESTEKLERİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı barınma yardımlarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden sağlar. Başvurular bu kuruma doğrudan yapılabilir ancak barınma yardımı için yetkili kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Her ilde ve her ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunur. Kısaca SYDV olarak tanımlanan bu birimler Aile Bakanlığı'na bağlıdır. İlçe kaymakamlıkları bünyesinde hizmet verirler. 

Barınma yardımı almak için başvuru yapacak olan bir vatandaş kendi ilçe kaymakamlığına gidecek. Burada İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimini bulacak olan vatandaş başvurularını bu birime yapacak. İsteyenler İl SYDV birimlerine yada doğrudan Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü'nün her şehirde yer alan il müdürlüğü birimlerine başvuru yapacaklar. 

NE KADAR BARINMA YARDIMI DESTEĞİ ALIRIM?

Aile Bakanlığı'nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden sağladığı barınma yardımı 4'e ayrılır. Bu yardımların iki tanesi ev yapım desteği, bir tanesi prefabrik ev desteği bir tanesi de eşya yardımı. 

Prefabrik Ev Desteği: Kendi evini almak yerine yapmak isteyenlere Aile Bakanlığı 40.000 TL Prefabrik Ev Desteği sağlar. 

Betonarme Ev Desteği: Uygun arsası olan ve ekonomisi kötü olan ailelere 70.000 TL betonarme ev yardımı verilir. 

Tadilat Yardım Parası: Aile Bakanlığı vatandaşların evlerinin bakım onarımları için 25.000 TL'lik destek sağlar. 

Eşya Yardım Parası: Evinin durumu kötü olanlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eşya yardımı verir. 

KİMLER BARINMA YARDIMI ALABİLİR?

Haziran 2022 döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine başvurarak barınma yardımı almak isteyenler  "Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.417,80-TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine  haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma" şartına göre başvurularını yapacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@