Kira Sözleşmesi Olmayan Kiracı Hemen Evden Çıkarılabilir Mi, Hakları Nelerdir?

Kira sözleşmesi olmadan bir evde oturan kiracının hakları nelerdir? Kira sözleşmesi yoksa kiracı evden hemen çıkarılabilir mi?

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 02:29 17.01.2022 - 02:29 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkilerin yazılı bir kira sözleşmesi ile kurulduğu bilinmektedir. Ancak kira sözleşmesi olmadan kiracı olanlar hukuki durumlarını merak etmektedirler. Kira sözleşmesi yoksa kiracının hakkı yok mudur? Kira sözleşmesi olmadan kiracı olmanın sakıncaları nelerdir? Kira sözleşmesi olmadan da ev kiralamak kiracıya zarar verir mi?

KİRA SÖZLEŞMESİ YAZILI OLMAK ZORUNDA MI?

Genel olarak Türkiye'de kiracılık ilişkisi ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmeleri ile kurulmaktadır. Ancak kira sözleşmesi olmadan da bir evde kiracı olanların sayısı az değil. Türk Borçlar Kanunu'nun 299. maddesine göre kira sözleşmesinin kurulması için tarafların birbirine uygun irade beyanları yeterli olmaktadır. Bundan dolayı da kira sözleşmesinin yazılı olarak kurulması şart değildir. Sözlü olarak da kira sözleşmesi yapılabilir. Kira sözleşmesinin yazılı olmasının önemi eğer ev sahibi ile kiracı arasında hukuki bir süreç yaşanırsa ispat noktasında ortaya çıkmaktadır.

KİRA SÖZLEŞMESİ OLMAYAN KİRACININ HAKLARI NELERDİR?

Kira sözleşmesinin yazılı olarak oluşturulmasının hukuki açıdan sözlü olarak yapılan sözleşmesi arasında haklar ve yükümlülükler açısından bir farkı yoktur. Kira sözleşmesind ekiracılara tanınan haklar sözleşme olmadan da geçerlidir. Bundan dolayı sözleşme yok denilerek kiracılar mağdur edilememektedir. Ev sahipleri kira sözleşmesi olmayan kiracıları evden keyfi olarak çıkaramazlar. Kiracı hukukun kendisine tanıdığı tüm hakları kullanabildiği gibi yükümlülükleri de yerine getirmek zorundadır. 

YAZILI KİRA SÖZLEŞMESİ OLMAYAN KİRACILAR  İÇİN İSPATIN ÖNEMİ

Bir kiracının yazılı kira sözleşmesi yoksa ileride mahkeme süreçlerinde mağdur olabilirler. Ancak bunun önüne geçmek zor değil. Örneğin ev sahibine ödenen kiralarda kiracı yazılı bir belge talep ederse kiracı olduğunu bu belgelerle ispat edebilir. Yine kira ödemelerini banka üzerinden yaparken açıklama kısmına kira bedeli yazılırsa yine kiracılık durumu belgelenebilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@