Kira Sözleşmesi Sona Ermeden Evden Çıkan Kiracı Ceza Öder Mi?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmelerinin taraflara yüklediği sorumluluklar eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Peki kiracı evden erken çıkarsa ceza öder mi?

Emlak Haberleri 07.04.2022 - 23:57 07.04.2022 - 23:57 Engin Uzunoğlu

Kira sözleşmleri kiracılar ile ev sahipleri arasında kurulan kiracılık ilişkisinin anayasası niteliğinderdir. Bu ilişki kira sözleşmesinde belirtilen esaslara göre yürütülmektedir. Taraflar kira sözleşmeleri ile farklı sorumluluklara sahip olurlar. Bu sorumluluklar yine taraflarca eksiksiz yere getirilmelidir. Aksi bir durumda ise devreye bazı cezai meyyideler girebilir. Peki bir kiracı kira sözleşmesinin süresi dolmadan evden çıkarsa ne olur? 

KİRA SÖZLEŞMESİ DEVAM EDERKEN KİRACININ EVDEN ÇIKMASI

Kiracılar belirli bir süreliğine kiraladıkları evlerde kullanım hakkında yine belirli bir bedel karşılığında ev sahiplerinden satın almaktadırlar. Kiralama süresi içerisinde evin tüm kullanım hakkı kiracıya aittir. Kira sözleşmeleri bu konuda kiracıya önemli ayrıcalıklar sunmaktadır. Hatta kira sözleşmeleri çoğunlukla kiracıları güvence altına alan bir yasal belgedir. Lakin ev sahiplerinin bazı hakları da korunmaktadır.

Kira sözleşmesi yapılan bir kiralama işlemi eğer ev kirası için yapılıyorsa genellikle belirsiz sürelidir ve yasal olarak yılda bir otomatik olarak yenilenir. Eğer kiracı evden çıkacaksa kira sözleşmesinin yıllık süresinin dolmasına yakın bir vakitte ev sahibine bildirim yapmalıdır. Bu şekilde ev sahibi de kendisinin mağdur olmayacağı tedbirleri alabilir ve evini bir başkasına kiralamak için harekete geçebilir. Ancak kira sözleşmesinin süresi dolmadan önce kiracının evden çıkması ev sahibine bazı imkanlar tanımaktadır. 

Kiracı sözleşme süresi bitmeden evi boşaltırsa ev sahibinin mağduriyeti ortaya çıkmaktadır. Kira gelirinden olacak olan ev sahibi kiracının boışaltacağı evi ne kadar sürede kiralayacağı belirsizdir. Bu durumda ev sahibi kiracıdan sözleşmede kalan ayların kira bedellerini talep edebilir. Kiracı esasında ev sahibinin bu talebine olumlu yanıt vermek zorundadır ama genellikle bu ödeme yapılmamaktadır. Ev sahibi de mahkeme yolunu tercih etmektedir.

Mahkemelerde konu hakkında alınan emsal kararlara göre kiracılar ev sahiplerinin mağdur olmalarını gidermek zorundadırlar. Kira sözleşmesi dolmadan evden çıktığı için esasında kalan ayların kira bedelleri ödenmelidir. Ancak mahkemeler bu konuda farklı bir uygulama yapmaktadırlar. Evin bulunduğu muhitte kiralama sürelerinin ortalamasına göre kiracılardan 3 aylık kira bedelini ödemelerine dair karar verilmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@