Kira Sözleşmesi Yapılmayan Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kiracılar ile ev sahipleri taşınmazın tahliyesi konusunda anlaşmazlıklar yaşayabilmektedir. Bu tip anlaşmazlıklarda sorunlar kira sözleşmesi üzerinden çözülür.

EMLAK TERİMLERİ 18.08.2018 - 13:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Kiracılar ile ev sahipleri taşınmazın tahliyesi konusunda anlaşmazlıklar yaşayabilmektedir. Bu tip anlaşmazlıklarda sorunlar kira sözleşmesi üzerinden çözülür.

Ancak bazı durumlarda ev sahipleri ile kiracılar arasında ne yazık ki güvene dayalı bir ilişki kurulmakta ve kira sözleşmesi imzalanmadan kiralama yapılabilmektedir. Kira sözleşmesi zorunlu olmamakla beraber tarafların karşılıklı olarak haklarının korunmasını sağlamak amacı ile mutlaka imzalanması önerilmektedir. Kira Sözleşmesi Yoksa Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?Kiracının tahliyesi için kira sözleşmesi üzerinden işlem yapılmakta olup kira sözleşmesi olmayan kiracının evden çıkarılması ne yazık ki çok daha zor bir süreçtir. Peki, kira sözleşmesi yoksa kiracı nasıl çıkarılır?
  • Kiracının tahliyesi için ev sahibi öncelikle evinde oturan kişinin kiracı olduğunu kanıtlamakla yükümlü tutuluyor. 

  • Bunun için kira ödendiğini gösteren bir dekont ibraz edilmesi yeterli oluyor. 

  • Ardından taşınmazın adresinin yer aldığı mahkemeye başvuruda bulunarak tahliye davası açılıyor. 

  • Ev sahibi evinde oturan kişinin kiracı olduğunu kanıtlayacak bir belge sunamıyorsa da bu durumda taşınmazın kendisine ait olduğunu gösteren tapu belgesi ile yine mahkemeye fuzuli işgal davası açarak kirayı tahliye etme hakkını kullanabiliyor. Emlak365.com
Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@