Kira Sözleşmesi Yoksa Ev Sahibi Kiracıyı Hemen Evden Çıkarabilir Mi?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmeleri tarafları güvence altına alabiliyor. Peki kira sözleşmesi yoksa bu durumda ev sahibi kiracıyı hemen evden çıkarabilir mi?

Emlak Haberleri 05.06.2022 - 18:48 05.06.2022 - 18:48 Engin Uzunoğlu

Genellikle ev sahipleri ile kiracılar kiralama işlemlerinin öncesinde yazılı bir kira sözleşmesi yaparak akitleşmektedirler. Bu şekilde tarafların elinde somut bir resmi belge bulunmaktadır. Kira sözleşmesi olması hem ev sahibini hem de kiracıyı güvence altına almaktadır. Kira sözleşmesi ile kiracılar ev sahiplerine kira ödemesi yapmak durumundalar. Ev sahipleri ise kiracıları kira sözleşmesi varken kafalarına göre evden çıkaramıyorlar. Peki kira sözleşmesi olmayan kiracı ne yapmalı, hemen evden çıkarılır mı?

KİRA SÖZLEŞMESİ YOKSA KİRACI HEMEN EVDEN ÇIKARILIR MI?

Kira sözleşmesinin olmayışı genellikle kiracıların hemen evden çıkarılmalarını sağlayacaktır şeklinde genel bir düşünce bulunmaktadır. Oysa Yargıtay'ın bu konuda çok kritik emsal kararları vardır. Öncelikle kira sözleşmesinin ne olduğuna, nasıl yapıldığına Yargıtay'ın yaklaşımı meselenin boyutunu değiştirmektedir. Bu kapsamda kira sözleşmelerinin yazılı olması kesin bir hüküm ifade etmemektedir.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında sözlü olarak da kira sözleşmesi yapılabilir. Kanun için bir kira sözleşmesinin yazılı veya sözlü olmasının pek bir farkı yoktur. Ev sahibi ile kiracı sözlü olarak anlaştıklarında bu geçerli bir kira sözleşmesi anlamına gelmektedir. Ancak sözlü kira sözleşmelerinin ispat edilebilmesi hakkında sıkıntılar çıkabiliyor. Yazılı kira sözleşmesi ise somut bir dayanaktan dolayı ispat yükümlülüğüne sahip değildir.

Mahkemede kira sözleşmesinin sözlü yapıldığını ispat eden kiracıları ev sahipleri kafalarına göre evden çıkaramazlar. Yazılı kira sözleşmelerinin konuya dair yetkisi ve etkisi neyse sözlü kira sözleşmeleri de aynı şekildedir. Kiracı kira ödemesini bankadan yaparsa sözlü kira sözleşmesi ispat edilmiş sayılacağından ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarmalarının pek bir yolu yoktur. Ancak elden kira ödemesi uyapılması ve ev sahibinin bunu inkar etmesi kiracıların hemen evden tahliyelerini sağlayabilir.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@