Kira Sözleşmesinden Vazgeçen Kiracılara Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Kira sözleşmesi imzalayan kiracının sözleşmeden vazgeçmesi durumunda ne olacağı merak ediliyor. Kira sözleşmesinden vazgeçilirse ne olur, kiracıya hangi yaptırımlar uygulanabilir? 

Emlak Haberleri 15.11.2021 - 21:39 15.11.2021 - 21:39 Engin Uzunoğlu

Kira sözleşmesi aracılığıyla kiracılar ile ev sahipleri arasında ilişkiler tesis edilmektedir. Bu ilişkilerin ne şekilde yürütüleceği, tarafların sorumluluklarının neler olacağı, sorumlulukların yerine getirilmemesi durumunda taraflara hangi hakların verileceği kira sözleşmeleri ile belirlenir. Bundan dolayı da kira sözleşmesi her iki taraf için de bağlayıcıdır. 

KİRA SÖZLEŞMESİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Kira sözleşmesi ile ev sahiplerine ve kiracılara sorumluluklar yüklendiği için başlangıç zamanı da merak ediliyor. Çoğunlukla kira sözleşmesinin sözleşme imzalandığı an mı yoksa ilk kira ödemesinin yapıldığı an mı başladığına dair tartışmalar yaşanıyor. Ancak bu konuda hukuki olan kira sözleşmesinin başlangıcının tarafların sözleşmeyi imzalaması ile gerçekleşmesidir. Böylelikle imzaların atıldığı an hem ev sahipleri hem de kiracılar için sorumluluklar başlamaktadır.

KİRA SÖZLEŞMESİNDEN KİRACI VAZGEÇERSE NE OLUR?

Kira sözleşmesinden vazgeçilmesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar ile alakalı olarak bazı şartların gerçekleşmesine bakılır. Bunun için önce kira sözleşmesinin süresiz mi yoksa belirli süreli mi oılup olmadığı incelenir. Buna göre kiracıların yükümlülükleri bulunmaktadır. Kira sözleşmesinin imzalanması ile maddi sorumluluk da başlamaktadır ve sözleşme sonuna kadar devam etmektedir. 

Kira sözleşmesinden vazgeçilmesi durumunda ilkesel olarak ev sahibi sözleşme süresince anlaşılan kira bedelini kiracıdan talep edebilir. Ancak yasalar bu konuda her iki tarafı da ortak bir noktada buluşturmuştur. Kiracı yerine yeni bir kiracı bulur ve ev sahibi de bunu kabul ederse bir sorun yaşanmadan kiracı tüm yükümlülüklerinden kurtulur. 

Kiracı, yerine bir kiracı bulmadan kira sözleşmesinden cayarsa yine tüm kira bedellerini ödemek zorunda değildir. Bu yönde mahkeme süreci başlarsa mahkemeler kiralanan evin bulunduğu yerdeki ortalama kiralama süresine göre karar verirler. Bir bölgede evler 2 ayda kiralanıyorsa kiracıların ev sahiplerine iki kira bedeli ödemelerine hükmedilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@