Kira Sözleşmesinin Süresi Dolmadan Evden Çıkan Kiracı Ev Sahibine Ne Kadar Tazminat Öder?

Kira sözleşmeleri kiracılara çok geniş haklar verse de ev sahiplerini de korumaktadır. Bir kiracı kira sözleşmesinin süresi dolmadan evden çıkarsa ev sahibine ne kadar tazminat öder?

Emlak Haberleri 23.06.2022 - 23:06 23.06.2022 - 23:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de evler için yapılan kira sözleşmeleri genellikle 1 yıllık süre iler yapılıyor. Bu 1 yıllık kira sözleşmesi süresinin dolmasının ardından kiracının evden çıkma kararı yoksa otomatik olarak 1 yıl daha uzuyor. Böylelikle 10 yılı kiracı kira sözleşmesine sadık kalmak şartıyla aynı evde kiracı olarak tammalayabiliyor. Bu süreçte ev sahiplerinin ihtiyaç haricinde kiracıyı evden çıkarma imkanı bulunmuyor. 10 yıllık sürenin ardından ise ev sahibine koşulsuz ve şartsız kiracıyı evden çıkarma hakkı veriliyor. Peki kiracı kira sözleşmesinin süresi dolmadan evden çıkmak isterse ev sahibine ne kadar tazminat ödemek zorunda kalır? 

KİRACIDAN TAZMİNAT ALINABİLİR!

Kira sözleşmesi hem ev sahibi hem de kiracı için bağlayıcıdır. Dolayısıyla kira sözlşemesinin yükümlülüklerine taraflar eksiksiz bir şekilde uymak zorundadırlar. Bir kira sözleşmesi ne zaman süresi dolacaksa kiracı o zaman evden çıkabilir. Kira sözleşmesinin haklı feshi için kiracının bir gerekçesi yoksa ve süre dolmadan evden çıkarsa ev sahibi mağdur olmaktadır. Kalan aylar için hemen kiracı bulamayacak olan ev sahibi belirli miktarlarda maddi kayıp yaşayacaktır. Bu maddi kayıp da kiracıdan alınacak tazminat ile karşılanabilmektedir.

Kiracının kira sözleşmesinin süresinin dolmasına 8 ay kala evden çıktığı düşünülürse ev sahibi 8 aylık kira alacağı hakkına sahip oluyor. Bundan dolayı kiracı bu ev sahibinin hakkını gözetmelidir. Genellikle bu uyuşmazlıklar mahkeme ile sonuçlanmaktadır. Ev sahipleri kendilerini mağdur eden kiracılar hakkında dava açarak kira bedellerini isteyebiliyorlar. Ancak mahkeme aşamasında kiracı hukuk önünde bir nebze korunabilmektedir.

Ev sahibi kiracı haklkında şikayetçi olduğunda düz hesap kira sözleşmesinden kaynaklanan kira bedellerinin tamamını tazminat olarak alamıyor. Mahkeme eve dair bir bilirkişi raporu talep ediyor. Evin bulunduğu muhitte kiralama süresinin ne kadar olduğu, bir evin ortalama kaç ayda kiralanabildiği tespit ediliyor. Buna göre mahkeme ev sahibinin mağduriyetliğinin gerçek boyutunu tespit ediyor. Genellikle de böyle durumlarda kiracıların ev sahibine 3 aylık kira bedelini tazminat olarak ödemesine hükmediliyor. Ancak eğer ev sahibi evi çok daha erken sürede kiraya verirse boş kalan süre kadar tazminat alabiliyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@