Kira toplantısından TOKİ kararı! Atılacak olan adım ucuz kiradan daha çok sevilecek

3 bakanlığın kira artış oranlarına ilişkin gerçekleştirdiği toplantıdan TOKİ kapsamında bir öneri çıktığı öğrenildi. Kira fiyatlarına müdahale ile birlikte TOKİ üzerinden sunulacak çözüm önerileri.

Kira toplantısından TOKİ kararı! Atılacak olan adım ucuz kiradan daha çok sevilecek

Aylık kira bedellerinde oluşan fahiş fiyatlar nedeniyle bu alanda nasıl bir çözüm üretilebilir? sorusunun cevabı aranıyor. Bu kapsamda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Maliye ve Hazine Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı temsilcileri bir araya geldi. Çevre Bakanı Murat Kurum'un başkanlık ettiği görüşmelerde vatandaşların daha uygun koşullarda barınma ihtiyaçlarını karşılamalarının yolları arandı.

Nasıl bir düzenleme olabileceğine ilişkin görüşmelerin gerçekleştirildiği toplantıda, üç bakanlığın üst düzey isimleri yer aldı. Toplantıda ele alınan konular basına açıklanmadı ancak kulislerden bazı bilgiler geldi.

KİRA FİYATLARINA MÜDAHALE SERBEST PİYASAYA AYKIRI

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre kira fiyatları ve konut sektöründe oluşan son durum AK Parti Genel Merkezi bünyesinde, Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi ekibinin son toplantısında da konuşuldu. Vatandaşların geçim sorunları ve barınma ihtiyaçlarını karşılama konusunda neler yapılabileceğine ilişkin stratejilerin ele alındığı toplantıda ilk olarak enflasyon ile mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin de katılacağı toplantıda kira ve konut fiyatlarının daha detaylı görüşülmesi bekleniyor.

Fiyat sabitlemesi ve tavan fiyat önerileri konuşuldu.

Söz konusu toplantıda ayrıca bazı ürünlerde sabit fiyat uygulaması konuşuldu. Ancak toplantıdakiler sabit fiyat uygulamasının serbest fiyat uygulamasına aykırı olduğu görüşünde birleştiler. Ayrıca gıda ürünlerinde fiyat artışlarının sürekli devam ettiği bu dönemde kira ve konutta sabit fiyat uygulamasının çok önemli olmadığı da vurgulandı.

TOKİ ÜZERİNDEN ADIM ATILABİLİR

Kira fiyatlarının nasıl indirilebileceği yada farklı nasıl bir adım atılabileceği konusunda ortaya atılan görüşlerde TOKİ önerisi öne çıktı. Bu kapsamda “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, ev fiyatlarına da edemezsiniz. Kamu olarak yapılacak tek şey, kamu alanındaki fiyatları belirlemek, en fazla TOKİ’nin yapacağı evlerin uygun fiyatla satılması şeklinde bir adım olabilir” değerlendirilmesi yapıldığı öğrenildi.